Újratervezésre kényszerültek a háztartások az elszabaduló infláció miatt
Tavaly sokan a nyaralásukat tervezték a pandémiás helyzet enyhülésével, most azonban mégis elhalasztják nem létfontosságú kiadásaikat.
A koronavírus-járvány és az ukrajnai háború miatt elszabaduló árak nehéz helyzetbe hozták a magyar lakosság egy részét, a BÁV Zálog áprilisi reprezentatív felmérése szerint a legtöbbek számára az infláció, ezzel együtt az élelmiszerárak emelkedése okozza a legnagyobb kihívást az év első felében.
A válaszadók közel 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az árak növekedése jelentősen rontja anyagi helyzetüket, 80 százalék szerint pedig a fizetésük már nem követi az infláció növekedésének ütemét. A BÁV Zálog tavalyi kutatása során a megkérdezettek nagy része a járvány enyhülésével nyaralásra akarta szánni első komolyabb kiadását, de idén inkább pénzügyi újratervezés zajlik a legtöbb háztartásban, és elhalasztják a nem létfontosságú kiadásaikat.
Nem csupán a nyaralások valósulnak meg kisebb arányban; tavaly a megkérdezettek 15 százaléka tervezte, hogy gépjárművet vásárol, idén ez az arány azonban 5 százalékra csökkent – számolt be a napi.hu.
A kutatás eredménye szerint az idei év első felét sok jelentős kiadás is terheli; sokan kezdték otthonukat komfortosabbá tenni felújítással vagy berendezések vásárlásával, de az egészségügyi kiadások és a családi események is megterhelték a háztartások kasszáját.
Azok száma, akik nem rendelkeznek semmiféle tartalékkal, egy év alatt 9 százalékponttal emelkedett, és elérte a 40 százalékot, a legtöbb válaszadó pedig arról nyilatkozott, meglévő megtakarításaik is csupán pár hónapra elegendők.
Átrendeződött a megtakarítási formák népszerűsége is, mert bár a válaszadók egyharmada a korábbi eredményeknek megfelelően készpénzben tartja megtakarítását, a bankbetéteket választók aránya 9 százalékkal csökkent, és már nem éri el a 20 százalékot sem. Ennél is nagyobbat esett az államkötvények és részvények népszerűsége, egy év alatt megfeleződött az ezt a megtakarítási formát választók száma.
Felértékelődött a pénzzé tehető értéktárgyak szerepe, a válaszadók 19 százaléka rendelkezik ékszerrel, nagy értékű karórával, műtárggyal vagy befektetési célú aranytömbbel, ami adott esetben könnyedén eladható, de a válaszadók 28 százaléka félmillió forint alatti zálogkölcsön felvételében is gondolkodik.