Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újévi hagyományok a világ minden tájáról

Bár a világ nagy részén minden december 31-én ünnepélyesen beköszönt az új év, mégis mindenhol más hagyományok élnek. 

...svg content...Fotó: Pixabay
Külföld
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Szerencsét hozó ételek fogyasztása

Az egész világon a szilvesztert a barátok és a család társaságában elfogyasztott ételekkel ünneplik. Egyes helyeken ez különleges “szerencsét hozó” ételek fogyasztását jelenti. Spanyolországban, Portugáliában és Latin-Amerika nagy részén például 12 szem szőlőt vagy mazsolát, Olaszországban pedig 12 kanál lencsét fogyasztanak.  Soron kívül Vonatgázolás történt a hóesésben Kecskemétnél

A franciák egy halom palacsintával vezetik be az új évet. A németek a malac alakú marcipánt részesítik előnyben, hogy szerencsét hozzon, míg Hollandiában fánkot és gyűrű alakú ételeket esznek. Magyarországon a lencse dívik, amelynek az apró szemei az eljövendő gazdagságot jelképezik. 

Az észtek akár 7, 9, sőt 12 alkalommal is lakomáznak szilveszterkor, mivel úgy vélik, hogy minden egyes elfogyasztott étel után az ember ennyi ember erejét nyeri el a következő évben.

Görögország: Gránátalmák felakasztása és összetörése

A podariko egy görög szokás, amely nagyjából “jobb lábat” jelent, és célja, hogy szerencsét hozzon az év elején. Az ünnep előtt a háztartások gránátalmát akasztanak az ajtóra, amelyről úgy gondolják, hogy a szerencse, a jólét és a termékenység jele. Szilveszter éjfél előtt mindenki lekapcsolja a villanyt és elhagyja a házat, hogy aztán valaki jobb lábbal beléphessen a házba. Ha helyesen csinálják, ez szerencsét hoz a családnak az évre. Ezután egy második személy jobb kezébe veszi a gránátalmát, és az ajtóhoz csapja, hogy megnézze, mennyi szerencsét hoz – minél több lédús mag folyik ki belőle, annál jobb.

Svájc: Tejszínhabot a padlóra

A svájciak egy adag tejszínt cseppentenek a padlóra, amelyről úgy tartják, hogy szerencsét, gazdagságot és békét hoz a következő évben. 

Németország: Olvadó ólom, hogy belepillantsanak a jövőbe

A német nyelvterület nagy részén, valamint Finnországban, Bulgáriában, a Cseh Köztársaságban és Törökországban szokás kis ólomdarabokat melegíteni, majd hideg vízbe önteni, és a kialakuló formák alapján megjósolni az évet. Manapság a német nyelvterületen mindenütt lehet kapni ilyen készleteket. 

Oroszország: 12 másodperc csend éjfél előtt

Az oroszok úgy mondanak köszönetet az elmúlt évnek, hogy az éjfél előtti órákban megemlékeznek annak legfontosabb eseményeiről, és az éjfélt megelőző 12 másodperces csendben kívánságokat fogalmaznak meg. 

Katalónia: A sok orrú ember keresése

Az észak-spanyolországi Katalónia régióban az év utolsó napján egy különleges figura jelenik meg. “L’home dels nassos”, vagyis a sok orrú embernek annyi orra van, ahány nap van hátra az évből – és kívánságokat teljesít, ha megtalálod. A gyerekeket arra ösztönzik, hogy keressék meg, és ritkán veszik észre, ugyanis az év utolsó napján már csak egy orra van.

Skócia: “Hogmanay”

Skóciában a Hogmanay egy év végi buli, amely december 30-án kezdődik és újév napján ér véget. A Hogmanay-ünnepségnek számos változata létezik országszerte, de a legelterjedtebb hagyomány az “első lábra állás”, amelynek lényege, hogy elsőként látogatjuk meg a barátokat és szomszédokat, gyakran egy szimbolikus ajándékkal a kezünkben.

Ha véletlenül Edinburgh-ban tartózkodunk az ünnepségek idején, akkor december 30-án fáklyás felvonulást láthatunk a városon átvonuló fúvósok és dobosok vezetésével. Újév napján pedig a buli a Firth of Forth hűvös vizében való fürdéssel ér véget.

Dánia: Ugrás az újévbe – szó szerint

Éjfélkor a dánok leugranak egy székről vagy kanapéról – szó szerint beleugranak az újévbe. Szerencsét hoz, ha megteszed, és balszerencsét, ha nem, ezért mindenképpen ugorj egyet, ha valaha is Dániában köszöntöd az új évet.

Írország: Helyet foglalni az asztalnál az elhunyt szeretteinknek

Az íreknek számos újévi hagyományuk van – például kenyérrel verik a házuk külső falát, hogy távol tartsák a balszerencsét és a szellemeket, és makulátlan, frissen takarított otthonnal kezdik az évet. Az egyik legismertebb azonban az, hogy az előző évben elvesztett szeretteikért egy plusz tányért tesznek ki a vacsoraasztalra.

Olaszország és Spanyolország: Piros alsónemű viselése

Az olaszok és a spanyolok egyaránt piros alsóneműt viselnek a szerencse érdekében. A spanyolok azonban ragaszkodnak ahhoz, hogy az alsóneműnek újnak is kell lennie ahhoz, hogy szerencsét hozzon. Az olaszok egy lépéssel tovább viszik az új koncepciót, és kidobják a régi holmikat az ablakon, hogy az újévvel új dolgok eljövetelét jelképezzék.

Japán: Szerencsét hozó bűbájokért templomlátogatás

A japán újévi hagyományok egészségtudatosak. A Shōgatsu-t (újév) általában a helyi templom meglátogatásával ünneplik, hogy a tavalyi szerencsehozó amuletteket újakra cseréljék. Ezt követően az emberek hagyományos újévi ételeket fogyasztanak, például garnélarákot, amelyről úgy tartják, hogy hosszú életet hoz és heringcombot a termékenység fokozására.

(AFAR)

Hóhelyzet Magyarországon: egyre több a baleset és a fennakadás

Egyre nagyobb gondot okoz a havazás az országban, sorra jelentik be a különböző baleseteket.

Máv: meghibásodott a jegyértékesítési rendszer

A jegyértékesítési rendszer meghibásodása miatt az Elvira jegyváltási felületén, illetve a MÁV mobilalkalmazásában nem működik a jegyvásárlás.