A tálibok a terrorizmus és az éghajlatváltozás ellen is harcot hirdettek
Egy magas rangú tálib tisztviselő kizárólag a Newsweeknek adott interjújában a csoportja afganisztáni uralmának globális elismerésére szólított fel, és fogadkozott, hogy a harcosok soha többé nem indíthatnak támadásokat más országok ellen.
Azt mondta, hogy csoportja sokat tud nyújtani, ha a világ befogadja.
Egy hét telt el azóta, hogy a tálibok – új, hivatalos nevükön az Afganisztáni Iszlám Emirátus – gyors, nagyrészt harcmentes offenzívával elfoglalták Kabult, de még egyetlen ország sem ismerte el hivatalosan a kormányváltást. A kérdés azonban fontos vitatéma, mivel a kormányok, köztük Kína, Oroszország, Irán, Pakisztán, sőt az Egyesült Államok kormányai is kapcsolatot tartanak fenn az országot ténylegesen irányító csoporttal.
Ahogy ezek a beszélgetések alakulnak, Abdul Qahar Balkhi, a tálibok kulturális bizottságának tagja a Newsweeknek elmondta, hogy csoportja az Iszlám Emirátus világszintű elismerésére törekszik.
Azzal érvelt, hogy egy ilyen lépés nemcsak Afganisztán, hanem az egész világ nemzeteinek javára válna.
A tálibok uralmával kapcsolatos legfőbb aggodalmak Afganisztán mintegy 25 évvel ezelőtti utolsó hatalomátvételében gyökereznek. A nemzetközi közösségen belül sokan elítélték a csoport nőkkel és kisebbségekkel szembeni bánásmódját, csakúgy, mint az al-Kaida jelenlétét, amely Afganisztánt használta fel más nemzetek elleni halálos összeesküvésekhez, amelyek közül a leghírhedtebbek a 9/11-es merényletek, amelyek az Egyesült Államok vezette inváziót váltották ki, amely két évtizeddel ezelőtt felszámolta a tálib kormányzatot.
Az Egyesült Államok vezette háború végéhez közeledve nemcsak a tálibok vetették meg lábukat, hanem más militáns csoportok, például az al-Kaida és az Iszlám Állam khoraszáni ága, vagyis az ISIS-K is jelen van Afganisztánban. Balkhi szerint semmilyen területen kívüli támadást nem fognak tolerálni, de a kívülről érkező afganisztáni beavatkozást sem.
2001-re, abban az évben, amikor a tálib uralom első korszaka véget ért, már csak Pakisztán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek ismerték el az Iszlám Emirátust. Néhányan, mint például Katar és Türkmenisztán, szintén kapcsolatban álltak a csoporttal, míg mások, mint India, Irán, Oroszország, Törökország, Tádzsikisztán és Üzbegisztán támogatták a tálib ellenőrzésnek ellenállni próbáló Északi Szövetséget.
Ma az Északi Szövetség zászlaja a Pandzsír völgyében lobog, ahol egy milíciacsoport igyekszik szembeszállni az Afganisztán feletti abszolút uralomra törekvő tálibokkal. A múltbeli erőfeszítéseikkel ellentétben azonban a regionális országok 2021-ben engedékenyebbnek tűnnek a tálibok jelenlétével szemben.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn azt mondta az állami Tass orosz hírügynökségnek, hogy Oroszország és szövetségesei a Kollektív Szerződés Biztonsági Szervezetében – amelyhez Örményország, Fehéroroszország, Kazahsztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán is tartozik – „be nem avatkozásra” törekszenek Afganisztánban, és nem támogatják őket, illetve nem működnek közvetítőként a rivális frakciók között.
A CSTO Tanács rendkívüli ülésén Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök a CSTO és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) közötti összehangolt álláspont kialakítását szorgalmazta. Az SCO egy regionális blokk, amelynek Kína, India, Kazahsztán, Kirgizisztán, Pakisztán, Tádzsikisztán és Üzbegisztán a tagjai, Örményország, Fehéroroszország, Irán és Mongólia pedig megfigyelő államok, bár Irán a jövő hónapban teljes jogú taggá válik.