Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
369,53 Ft
Euró
393,77 Ft
Font
457,11 Ft
Bitcoin
64,177 $

Újabb oltóanyaggyártónak jöttek ki az előzetes adatai, hatalmas hatékonyságról számoltak be

Nyilvánosságra hozta az amerikai székhelyű Moderna a koronavírus-vakcinájuk előzetes adatait, melyek szerint 94.5%-os hatékonyságúnak bizonyult eddig az általuk fejlesztett oltóanyag

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Nyilvánosságra hozta az amerikai székhelyű Moderna a koronavírus-vakcinájuk előzetes adatait, melyek szerint 94.5%-os hatékonyságúnak bizonyult eddig az általuk fejlesztett oltóanyag – számolt be róla a CNN.

Ezzel a Moderna a második amerikai vakcinafejlesztő, amelyik ilyen magas hatékonysági rátáról tud beszámolni azt követően, hogy a Pfizer is arról számolt be, hogy a német BioNTech nevű vállalattal fejlesztett közös vakcinájuk 90%-os hatékonyságot ért el. Soron kívül Kizuhant az ötödik emeletről egy kisgyermek Csepelen

Dr. Anthony Fauci, az Egyesült Államok első számú fertőzőbetegség-szakértője elmondta, hogy ezek nagyon reménykeltő eredmények, és szerinte a Moderna által közzétett 94.5% pedig „különösen kiemelkedő” hatékonyságnak tekinthető.

Dr. Tal Zacks, a Moderna főorvos elmondta, hogy „élete és karrierje egyik legszebb pillanata volt”, amikor megtudta, hogy az adatok kiértékelését követően ilyen magas védettséget tudnak elérni. „Egyszerűen fantasztikus, hogy egy olyan vakcinát tudtunk fejleszteni, ami egy fertőzőbetegséget ilyen magas hatékonysággal meg tud előzni” – tette hozzá.

A Moderna által végzett kísérletek harmadik fázisában összesen 30 000 résztvevőn, placebo bevonásával végezték a tanulmányt. Az önkénteseket két csoportra osztották: 15 ezer résztvevőnek sóoldat formájában placebót adtak, míg a másik 15 ezres csoportnak a Moderna vakcináját adták.

Az eredmények pedig magukért beszéltek, ugyanis a placebós csoportban 90 résztvevő kapta el a koronavírust, közülük pedig 11-en kifejezetten súlyos állapotba kerültek, míg az oltóanyagot kapó csoporton belül mindössze öten lettek tünetes koronavírus-fertőzöttek, közülük pedig egyik sem lett súlyos lefolyású.

A cég arról is beszámolt, hogy a résztvevőknél nem figyeltek meg súlyos melléhatásokat, mindössze kevés ember panaszkodott arra, hogy némi testfájdalmak, vagy esetleg fejfájásuk volt. A Moderna ugyan még továbbra is az adatok értékelésének fázisában jár, de ha minden igaz, a közeljövőben az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) elé terjeszthetik az adatokat, és kérvényezhetik a jóváhagyást.

A Moderna vakcinája is egyébként a messenger RNS technológiát alkalmazza, amely úgy ad védettséget, hogy előre megtervezi az örökítőanyag a vírussal szembeni antitestet, lényegében beviszi az információt szervezetbe, amely ennek fényében fogja kialakítani a vírussal szemben szükséges ellenanyagokat.