Újabb lépés a zöld jövő felé – szobahőmérsékleten állítottak elő metánból metanolt
A metanol kulcsfontosságú szerepet játszik a bioüzemanyagok piacán, míg a metán üvegházhatású gáznak számít, tudósoknak viszont sikerült a káros anyagot hasznossá varázsolni.
Habár a földgáz égése során 50-60 százalékkal kevesebb szén-dioxid keletkezik a többi fosszilis üzemanyaghoz képest, sajnos így is jelentősen hozzájárul a klímaváltozáshoz, 2019-ben egyedül az Egyesült Államok körülbelül 1,6 gigatonnányi üvegházhatású gázt termelt ezen tevékenység közben.
A metán a földgáz közel 97 százalékát teszi ki, metanollá való átváltoztatása azonban mindezidáig költségesnek és bonyolultnak bizonyult, az Illinois-i Egyetem (UIC) kutatói viszont felfedeztek egy speciális katalizátort, melynek köszönhetően egyszerűbben megoldható a feladat.
„Tudósaink régóta szerették volna felfedni a metán metanolra történő konvertálásának titkát szobahőmérsékleten, ezáltal elkerülhetőek azok a komplex folyamatok, amelyek az ipari előállítás során esedékesek” – mondta Meenesh Singh, a tanulmány szerzője.
Mivel a metánban található szénhidrogén kötéseket nehéz lebontani, ezért a procedúrához intenzív hőre és nyomásra van szükség. Az UIC kutatócsapata egy új, titánból és rézből készült katalizátort alkotott meg, amely szobahőmérséklet mellett képes a feladat elvégzésére, miközben kis mennyiségű elektromossággal indítja be a kémiai reakciókat.
Mivel az új eljáráshoz nem kell komplex ipari méretű géppark, ezért olcsón és viszonylag egyszerűen végrehajtható a folyamat. A tudósok már szabadalmaztatták is a technológiát, és azt remélik, hogy a hordozható rendszerrel több liter metanolt tudnak majd termelni napi szinten.
„A mi eljárásunkat nem kell központosítani. Mindössze egy furgon méretű kisebb szobára vagy helyiségre van szükség, ami nincs rögzítve, hanem mozgatható, így szinte bárhol és bármikor kinyerhetjük a földgázból a metanolt” – tette hozzá Singh.