Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Újabb koronavírus-mutációkat fedeztek fel, ezúttal az Egyesült Államokban

Miközben egyre több híradásból hallani a brit, dél-afrikai és brazil covid-variánsokról, addig az Egyesült Államokban is elkezdtek terjedni az új törzsek, amelyek sokkal fertőzőképesebbek lehetnek a koronavírus alapváltozatához képest.

...svg content...Guayaquil, 2020. április 18. Védőruhát viselő rendőrök nejlonzsákba helyezett holttestet visznek el az egyik lakóházból az ecuadori Guayaquil városban 2020. április 17-én. A több mint 17 millió lakosú országban eddig 8450 koronavírusos fertőzést regisztráltak, a betegségben 421-én vesztették életüket, az EFE spanyol hírügynökség jelentése szerint azonban további 632 olyan haláleset van, amely gyaníthatóan szintén a fertőzéssel függ össze. Lenín Moreno ecuadori elnök 15 napos nemzeti gyászt hirdetett a járvány halálos áldozatainak emlékére. MTI/EPA/Mauricio Torres
Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A medRxiv tudományos folyóiratban vasárnap közzétett tanulmány szerint a kutatók összesen hét covid-törzset írtak le, melyeket az Egyesült Államok területén azonosítottak az elmúlt hetek során.

A génmutációk vizsgálata során rájöttek, egyértelműen módosultak a vírusok, bár egyelőre még nem tudni, pontosan milyen mechanizmussal rendelkeznek, illetve miként befolyásolhatják majd a kórházi ellátásra szoruló páciensek számát és az elhalálozásokat. Soron kívül Nagyar Márton a romániai életszínvonalról: „A románok sehol nincsenek hozzánk képest”

Egyáltalán nem természetellenes az élőlények mutációja és evolúciója, hiszen már Charles Darwin korszakalkotó felfedezése óta tudjuk, hogy a megváltozott körülményekhez minden faj az idő előrehaladtával alkalmazkodik, apróbb méretű kórokozók esetében azonban ehhez nem évezredek és évmilliók szükségesek, hanem csupán hetek-hónapok.

Rengeteg még a kérdőjel az új vírustörzsekkel kapcsolatban, szakértők véleménye szerint a jelenleg elérhető védőoltások hatékonyságára csupán minimális mértékben lesznek hatással, bár az influenzából kiindulva az sem elképzelhetetlen, hogy a koronavírus is szezonális endémiává alakulhat, így a vakcinák fejlesztését évszakonként kell majd elvégezni.

Az sem biztos még, hogy az amerikai törzsek ellenállóbbak a korábban detektált mutációkhoz képest. A Texasi Egyetem strukturális biológusa, Jason McLellan szerint további kutatásokat és ellenőrzéseket kell lefolytatniuk a tudósoknak, máskülönben komoly problémát okozhatnak ezek a mutálódott covid-variánsok.

„Nehéz meghatározni, pontosan hogyan viselkednek ezek a génvariánsok. Ahhoz, hogy tisztább képet kaphassunk a mechanizmusukról és a terjedési faktorokról, további kísérleteket kell lebonyolítani annak érdekében, hogy értékelhető adatokhoz juthassunk.”

Nagy Márton idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.