Új szemléletre lenne szükség az egészségügyben a béremelések mellett
Kovácsy Zsombor egészségügyi jogász úgy gondolja, bár a béremelések fontos lépésként értékelhetőek, kormányzati ciklusokon átívelő koncepcióváltásra lenne szükség a szektorban.
Az ATV Start című műsorában a szakember arról a levélről beszélt, amiben az EMMI választ vár az Egészségügyi Szakmai Kollégium tagozatvezetőitől arra a kérdésre, hogy a saját területükön hány kórházra és betegágyra van szükség.
A levél alapján a rendszer hosszú távú tervezetéhez kérik a tagozatvezetők javaslatait, ezáltal szakmájukban országos lefedettségben állapíthatják meg, hány fekvő- és járóbeteg intézményre van szükség.
Kovácsy Zsombor szerint az egészségügyben egy folyamatos reformkényszer van, és abban, hogy ezt a levelet kiküldték a szakterületeknek, még semmi különleges nincs, csupán a szűk határidő.
Az EMMI valószínűleg arra lehet kíváncsi, a szakmai kollégium tagozatvezetői miként képzelik el a jövőt, és hány intézményt és férőhelyet szeretnének maguknak biztosítani, így könnyen lehet, hogy hamarosan nagyszabású átalakításra számíthatunk.
Kovácsy Zsombor úgy látja, össze kellene kapcsolni az alapellátás és szakellátás modernizációját, ugyanis ha az alapellátás erősebb, akkor kevesebb szakellátási kapacitásra van szükség. Az egészségügyi jogász kiemelte, itt is koncepcióra lenne szükség, ezáltal kormányzati ciklusokon átívelő módon szembenézhetnénk a mély problémákkal, főként azokkal, amelyeket a „malterral nem lehet eltakarítani.”
Az egyes intézmények közötti eltérés is problémás, ezen felül az alapellátás és a háziorvosi rendszer sem tudja ellátni megfelelő módon feladatát, amivel „rádől” minden a kórházi ellátásra, így nehéz a váltás.