Új koronavírus-mutációt találtak New Yorkban
Az újonnan felfedezett covid-variáns rohamos tempóban terjed a világ egyik legnagyobb metropoliszában, szakértők szerint akár a vakcinák hatékonyságát is befolyásolhatja.
A Caltech és a Columbia Egyetem tudósai a New York-i kórházakból tavaly novemberben begyűjtött genetikai örökítőanyagok vizsgálata során azonosították a B1526 névre keresztelt koronavírustörzset – adta hírül az Independent portál.
A Caltech kutatói a B1526 burjánzását a GISAID nevű adatbázis koronavírusokkal teli, genetikai szekvenálisi folyamatokból származó leletei alapján detektálták. A kivont szekvenciák több mint 27 százaléka az új koronavírus-mutációhoz volt köthető.
A tudósok az új variánst a dél-afrikai E484K-val, illetve az S477N tüskefehérje-módosító változattal hozták összefüggésbe. Az E484K mutáció az 1 142 pácienstől begyűjtött vírusminták 12 százalékában volt jelen.
A felfedezésről készített tanulmányt kedden publikálták, online felületeken viszont még nem érhető el, ugyanis szakértői elbíráláson kell első körben átesnie.
Kristian Andersen, a San Diegó-i Scripps Kutatóintézet virológus professzora a New York Times-nak adott interjújában elmondta, fontos lenne nyomon követni a B1526 variánst, a tavasz közeledtével ugyanis intenzív terjedése új fertőzési gócpontok kialakulásához vezethet.
A New York-i mutáció eddig a nagyvárosban maradt, de könnyen lehet, hogy az utazók és ingázók által a lezárások ideiglenes feloldása következtében tovább fertőzhet a vírus annak ellenére, hogy eddig sikerült kordában tartani a terjedését.