Új eredmények érkeztek a kínai koronavírus-vakcináról
A Lancet Infectious Diseases frissen publikált tanulmányának szerzői, a korai stádiumban lévő vizsgálatok alapján biztonságosnak találják a kínai oltóanyagot
A Lancet Infectious Diseases frissen publikált tanulmányának szerzői, a korai stádiumban lévő vizsgálatok alapján biztonságosnak találják a kínai oltóanyagot – írja a CNN.
A Sinovac kínai gyártó április és május között egy kontrollált vizsgálat keretein belül tesztelte új, koronavírus elleni vakcináját, 700 egészséges önkéntes bevonásával. A második fázisban már több csoportra osztották a résztvevőket: az első csoport alacsony dózist kapott az oltóanyagból, a másodikat egy magasabb dózissal oltották be, a harmadik csoport pedig placebót kapott.
A kínai vakcinában egy kémiailag inaktivált teljes vírustörzset használnak, melyet egy helyi betegtől vettek le. A jelenleg is fejlesztés alatt álló oltóanyagok többsége biotechnológiai megközelítéssel készül, melyek csupán a vírus egy töredékét használják – szemben a kínai gyártóval –, viszont a Sinovac gyárában alkalmazott módszer több mellékhatást válthat ki a betegeknél.
A vizsgálatok eredményei végül azt mutatták, hogy az önkéntesek szervezete minden dózisszintnél jól reagált, semmilyen komolyabb aggály nem merült fel. A leggyakoribb panasz az injekció beadásának helyén jelentkező enyhe fájdalom volt, szerencsére csak egy esetben váltott ki súlyos allergiás reakciót a hatóanyag, három napon belül azonban elmúltak az önkéntes kellemetlen tünetei.
Az oltás hozzávetőleges hatékonyságáról nem nyilatkozott a cég, ez nagy valószínűséggel csak az utolsó fázis lezárása után kerül majd nyilvánosságra.