Trump betegsége nemzetbiztonsági szempontból a legrosszabb forgatókönyv lehet
Donald Trump koronavírus-betegsége és kórházba szállítása egy újabb bizonyíték arra, hogy lehetetlen kikerülni a vírust, ami adott esetben nagyon veszélyessé válhat.
Donald Trump koronavírus-betegsége és kórházba szállítása egy újabb bizonyíték arra, hogy lehetetlen kikerülni a vírust, ami adott esetben nagyon veszélyessé válhat.
A liner.hu is beszámolhatott USA elnökének fertőzéséről és kórházba szállításáról. Többen is elkapták a vírust a Fehér Ház által rendezett egy héttel ezelőtti eseményen, legalábbis erősen az a gyanú, hogy az lehetett az a pillanat, amikor az emberek fokozatosan elkezdték átadni egymásnak a betegséget.
A CNN közben arról ír, hogy Trump megbetegedése nemzetbiztonsági aggályokat vethet fel, és a katonai vezetők igyekeznek megnyugtatni az amerikai közvéleményt, miszerint a Pentagonon belül minden az eddig megszokottak szerint működött, független attól, hogy az elnök beteg lett, és kórházba került.
A pozitív tesztet követő órákban megnyugtatták az embereket, semmi nem utal arra, hogy bárki is fenyegetést jelentene az Egyesült Államokra. A pénteken kiadott közleményben a Pentagon igyekezett enyhíteni azon félelmeken, melyeket Trump pozitív tesztje generált, és az potenciálisan közvetlen veszélyt jelenthet a nemzetbiztonságra.
A hivatalos nyilatkozatban hangsúlyozták, hogy nincs erről szó, és az új fejlemény sem indokolja azt, hogy változtassanak a védelmi szintjükön, vagy a katonai hozzáállásukon. A fegyveres erők felkészültsége sem változott, és Trump betegsége semmilyen módon nem befolyásolja a Pentagon működését.
A katonai szervnek gyors reakciója volt szüksége, mivel aggodalmat váltott ki az emberekből az elnök betegsége, aki az egyik legfontosabb szerepet tölti be USA megvédésében a külföldi és a hazai fenyegetések ellen.
Több protokoll is létezik arra az esetre, ha valami történik az elnökkel, de egyelőre minden érintetlen marad. John Gans, a Pentagon egykori beszédírója és a nemzetbiztonsági tanácsról szóló könyv szerzője azt mondta, hogy Trump betegsége csak kaotikusabbá teszi ezt az amúgy is kaotikus rendszert.
Gans, aki az Obama-adminisztráció alatt szolgált, hozzátette, hogy a modern amerikai nemzetbiztonsági infrastruktúra és a folyamatok nagy része a gyenge, erőtlen, vagy sérült elnökök instabilitása miatt épült ki. Roosevelt halála és Reagan cselekvőképtelensége is jó példa erre.
Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy Trump egyelőre jól van, és sok függ attól, hogy milyen lesz az állapota a következő napokban és hetekben. Ha rosszabbodna, az már egy teljesen más helyzetet teremthet. Az alelnököt sem mozgósították, továbbra is mindent Trump irányít.
„Addig pontig, amíg az elnöknek csak enyhe vagy mérsékelt tünetei vannak, nem várnék nagyobb változásokat a nemzetbiztonsági apparátusunk működésében, valamint az ellenfeleink hozzállásában.” – mondta Eric Brewer, az NSC volt tisztviselője, aki Obama idején is szolgált.
Samantha Vinograd, a CNN nemzetbiztonsági elemzője és Obama volt NSC-tisztviselője hangsúlyozta, hogy a helyzet valójában sokkal sürgetőbb. „Donald Trump elnök pozitív COVID-19 diagnózisa nemzetbiztonsági szempontból a legrosszabb forgatókönyv. Megbéníthatja az amerikai kormányt. Sokkal inkább, mivel potenciálisan más fertőzött személyzeti tagról szóló híreket várunk. A szövetségi kormány legveszélyesebb pillanatai közül ez lehet az egyik.”
Kiderült, kik játszhatják a kulcsszerepet a koronavírus-járvány terjedésében