Törvényszerű volt Trump megbetegedése
Az Egyesült Államok néz szembe a legsúlyosabb koronavírus-járványkitöréssel globális, már hétmilliónál is több fertőzöttjük van, akik közül több, mint 200 ezren hunytak el. A héten jött a sokkoló hír, hogy maga az elnök is koronavírusos lett.
Az Egyesült Államok néz szembe a legsúlyosabb koronavírus-járványkitöréssel globális, már hétmilliónál is több fertőzöttjük van, akik közül több, mint 200 ezren hunytak el. A héten jött a sokkoló hír, hogy maga az elnök is koronavírusos lett.
Amikor tavasszal megjelent a koronavírus az Egyesült Államok, az egyes államok kormányzói azonnal cselekedtek, és szigorú vesztegzárat vezettek be, például New Yorkban. Miközben az embereknek a mozgásszabadságuk korlátozva lett, és védőintézkedés betartását írták elő a számukra, addig a Fehérházban máshogy zajlottak az események.
A New York Times több, korábbi és jelenlegi Fehérházbeli dolgozóval készített interjúja alapján arról számolt be, hogy az elnökség szinte egyáltalán nem vette komolyan még azokat az utasításokat sem, amelyet az általuk kijelölt koronavírus-munkacsoport javasolt, és végül ez vezetett ahhoz, hogy az elnök és köre megfertőződött.
A maszkviselésről például többen elmondták, hogy jóformán nem létező jelenségnek számított a Fehérházban, sőt, Trumpék mint a gyengeség jelére, úgy tekintettek rá. Az egyik tisztviselő szerint például Trump több alkalommal is elmondta a személyzeti találkozókon, hogy vegyék le a maszkot azok, akik éppen abban érkeztek.
Olivia Troye, a koronavírusra adott választ koordináló munkacsoport egyik korábbi tanácsadója például úgy fogalmazott, ha maszkot viseltél, akkor lenéztek a fehérházban. Ezt a sajtóeseményeken is lehetett érzékelni, mint például amikor Trump azért kötött bele a Reuters egyik riporterébe, mert az maszkban kérdezett tőle.
A másik ilyen befolyásoló tényezőként pedig azt emeli ki a lap, hogy Trump a kezdetektől fogva megpróbálta elbagatellizálni a járvány hatásait, és akár a tudományos világgal is szembemenő állításokkal próbálta meg a közönség szimpátiáját kivívni. Ilyen volt például, amikor azt ígérte, már húsvétra vége lesz az országos vesztegzárnak.
Az államokra emiatt nyomást is helyezett, hogy hamarabb oldják fel a korlátozásokat, valamint az iskolákra, templomokra és a vállalkozásokra is nyomást helyezett, hogy nyissanak újra ki, mintha már nem lenne jelen a vírus. A New York Times úgy véli, ennek elsősorban kampánycéljai voltak, hogy löketet szerezzen a novemberi elnökválasztáshoz.
Trump a Járványügyi és Betegségmegelőzési Központra (CDC) is nyomást helyezett, hogy ők is kezdjék el azt kommunikálni, hogy a vírus nem jár akkora kockázatokkal, annak érdekében, hogy keresztülvihesse a tervét az iskolák újranyitásával, és a gazdasági élet teljes újraindításával kapcsolatban, azt a képet felfestve, hogy itt minden rendben.
A színfalak mögött azonban más zajlott, ugyanis Trump és a Fehérház további első emberei a gyors, és számukra végtelen mennyiségben elérhető koronavírus-teszten alapították a magabiztosságukat. Trump veje, Jared Kushner például a tesztek miatt szinte már vírusszkeptikus hangot ütött meg, úgy gondolták, teljes védelmet nyújt nekik, hogy tesztelhetik magukat.
Ez a magatartás pedig széleskörűnek bizonyult az elnökségen belül, viszont a felelőtlenség ahhoz vezetett, hogy Donald Trump; felesége, Melania Trump; egyik főtanácsadója, Hope Hicks; a kampánymenedzsere, Bill Stepien; New Jersey korábbi kormányzója, Chris Christie; és három republikánus szenátor pozitív koronavírus-teszttel zárt.