Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Történelmi rekordokat döntött a szén-dioxid-kibocsátás 2021-ben

Miközben a koronavírus-járvány kitörésének évében a lezárások és korlátozások következtében visszaszorult az emisszió mértéke, addig tavaly újból berobbant a károsgáz-kibocsátás.

...svg content...Pixabay
Greenbox
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) által közzétett legújabb elemzésből kiderült, a globális karbonkibocsátás 2021-ben rekordszintű, hat százalékos növekedést mutatott, ami annak a következménye, hogy a világ főként szénre támaszkodott a gazdasági válságból való kilábalás céljából.

A megújuló energiaforrások elterjedése ellenére a szén továbbra is jelentős mértékben hozzájárult az energiával kapcsolatos karbonkibocsátás 2021-ben tapasztalt hatalmas növekedéséhez, amely elérte a 36,3 milliárd tonnát, ami az eddigi legmagasabb érték. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A megfigyelt több mint kétmilliárd tonnás plusz rekordszintűnek számít az emberiség eddigi feljegyzésiben; az IEA szerint jóval meghaladja az előző évben a világjárványhoz kapcsolódóan tapasztalt csökkenést.

Az ügynökség jelentése szerint a növekedés 40 százaléka szénből származott, amely 15,3 milliárd tonnányi szén-dioxid-emisszióval minden eddiginél magasabb értéket ért el. Az ügynökség szerint ezért részben a rekordmagas földgázárak okolhatóak, amelyek miatt több szenet égettek el, mindeközben a kőolajból származó kibocsátás a járvány előtti szintek alatt maradt.

Az IEA feltételezései alapján a fellendülő hatásért leginkább Kína lehetett felelős, amely nagymértékben támaszkodott a szénenergia felhasználására, hogy kielégítse a 2021-ben 10 százalékkal emelkedő villamosenergia-igényét.

Ez a 700 TWh-s keresleti plusz az ország eddigi legnagyobb mértékű növekedése, míg az ország teljes kibocsátása 2021-ben meghaladta a 11,9 milliárd tonnát, ami az ügynökség szerint a globális összmennyiség 33 százalékát teszi ki.

Bár a világjárvány idején pillanatnyi visszaesést láthattunk a globális szén-dioxid-kibocsátásban, az üvegházhatású gázok koncentrációja a légkörben továbbra sem javult. A pandémia kezdeti szakaszában, és az újabb hullámokban is rekordszintekről számoltak be, ami azt jelzi, hogy az ideiglenes csökkenések aligha lassították le a negatív tendenciát.