Nem kizárható, hogy a torinói lepel valóban Jézus Krisztushoz köthető
Kutatók a közelmúltban röntgen segítségével elemezték a tárgy szálait, amely által érdekes megállapításra jutottak.
Egy új tanulmány szerint nem kizárható, hogy a torinói lepel valóban Jézus Krisztushoz köthető. Mint ismert, a témában korábban ellentmondásos eredmények születtek, egyes kutatók Jézus korára datálták a tárgyat, míg más szakértők hamisítványnak ítélték azt. Ugyanakkor tény, hogy a torinói lepel a világ egyik legtöbbet vizsgált régészeti lelete. Az ereklye az 1350-es években bukkant fel, egyesek ekkor úgy vélték, hogy Jézus holttestének lenyomatát tartalmazza.
Ám Pierre d’Arcis troyes-i püspök már 1389-ben hamisítványnak nevezte a ma már a torinói Keresztelő Szent János-székesegyházban őrzött tárgyat. A 24.hu az Independent cikke alapján azt írja, a kutatók a közelmúltban röntgen segítségével elemezték a tárgy szálait, és megállapították, hogy a lelet Krisztus korából származik. Érdemes hozzátenni: a friss tanulmányban nem jelenti azt, hogy a lepel valóban Jézushoz köthető, a csapat csupán annyit állít, hogy a lelet nagyjából 2000 éves.
Liberato De Caro, az Istituto di Cristallografia munkatársa és kollégái azon a véleményen vannak, miszerint a korábbi elemzések szennyeződések miatt lehettek hibásak. A kutatók egyúttal kifejtették: az anyag rostjaiban található cellulóz a 14. század óta lassan öregedett az Európában uralkodó alacsonyabb hőmérséklet miatt. Ez azt jelenti, hogy a lepel természetes öregedésének nagy része, mintegy 90 százaléka az 1300-as évek előtt következett be.
A szakértők hangsúlyozták, hogy az ereklye akkor mondható meggyőzően 2000 évesnek, ha további adatokkal sikerült bizonyítani, hogy előbukkanása előtt stabil körülmények között tárolták. Ennek megerősítéséhez további vizsgálatokra lesz szükség – jegyezték meg. Korábban arról is beszámoltunk, hogy a Vatikán néhány hónapja úgy döntött, szigorítja a természetfeletti jelenségekre vonatkozó szabályokat.
Noha a Szűz Mária-jelenések és a síró szobrok évszázadok óta a katolicizmus részei, úgy tűnik, a közösségi média kora arra késztette a Vatikánt, hogy szigorítást rendeljen el a potenciális átverések és csalások elleni küzdelem jegyében. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy menekülő pár csontvázát találták meg Pompejiben. Emellett több értékes tárgyra bukkantak, köztük arany- és ezüstpénzekre, valamint gyöngy- és aranyfülbevalókra.