Tömeges boltbezárások jöhetnek hazánkban az infláció, a rezsi és az árfolyam miatt
A Boston Group ügyvezetője szerint a mindössze néhány egységet működtető, sérülékeny márkák vannak a legnagyobb veszélyben.
Ezernél is több magyar tulajdonú üzlet kényszerülhet bezárásra kora tavasszal, ha nem sikerül egyezségre jutni a bérbeadókkal, miközben a rezsi, az árfolyam és az infláció okozta nehézségekkel is szembe kell néznie a kiskereskedőknek, akik támogatásban sem reménykednek.
Idén a karácsonyi szezon sem hoz könnyebbséget a nem alapvető cikkek kereskedelmével foglalkozó vállalkozásoknak, hiszen a háztartások bevásárlólistáján az élelmiszer áll az első helyen, amelyet az energia követ.
Ha ezután az embereknek még mindig marad elkölthető jövedelme, akkor azt a legtöbben az adósságok visszafizetésére fogják fordítani, így az utolsó helyre szorulnak a ruhák, az utazások és a műszaki cikkek, s ennek is meglesznek a maga következményei.
Takarékoskodással próbálják átvészelni a nehézségeket
Csordás Norbert, a Devergo-cégcsoport általános igazgatója elárulta, jelenleg azt vizsgálják, hogy hétköznap néhány üzletüket fél órával később nyitják és ugyanennyivel előbb zárják be, mert így sikerülne valamennyit spórolniuk az energián.
A cégcsoport igazgatója mindemellett úgy véli, arra lenne szükség, hogy a bérbeadók bérleti díj mentes időszakot adjanak egy megállapodás alapján, vagy pedig forgalomarányossá kellene tenni a bérleti díjat a következő legalább két évre.
Kevés esély van a könnyítésre
Azonban több forrás szerint is kevés rá az esély, hogy bevásárlóközpontok üzemeltetői/bérbeadói kedvezményt adjanak a bérleti díjból, illetve ugyanez vonatkozik a forgalomarányos díjra is, mondván, a beruházásaikat finanszírozó bankok ezeket nem nézik jó szemmel.
Elmondásuk szerint így nem garantálható a folyamatos, a hitel fedezetéhez szükséges bevétel, s bár az előfordulhat, hogy a bevásárlóutcákban működő boltok bérlői közösen kialkudhatnak valami engedményt, azonban az üzemeltetési költségtől ott sem tekinthetnek el – írta az mfor.hu.
Sugár György, a Boston Group ügyvezetője nem csak a saját üzleteikre utalva azt mondta, hogy augusztus óta óriási a keresletzuhanás, a vásárlási hajlandóság pedig még tovább csökkenhet a következő hetekben, hiszen a lakosság nagy része teljesen átszervezte a költéseit.
Úgy véli, hogy a központokban működő magyar tulajdonú boltok 20-30 százaléka végleg be fog zárni, a legnagyobb veszélyben pedig a mindössze néhány egységet működtető, sérülékeny márkák vannak. Majd hozzátette, bár a nagyobb hálózatok is sokat veszíthetnek, de ők képesek lehetnek túlélni a válságot.