Több tízezrek tüntettek a koronavírus-intézkedések ellen
Közleményben ítélte el a német kormány a szombat késő délutáni eseményeket, amelyek során több tízezer utcára vonult a koronavírus-intézkedések ellen, és néhányan megpróbáltak betörni a Reischtag parlamenti épületbe.
Közleményben ítélte el a német kormány a szombat késő délutáni eseményeket, amelyek során több tízezer ember utcára vonult a koronavírus-intézkedések ellen, és néhányan megpróbáltak betörni a Reischtag parlamenti épületbe.
Nem mindenki rajong a koronavírus terjedését megfékezni hivatott intézkedésekért, aminek kifejezését Berlin utcáin figyelhettük meg a szombati késő délután órákban, ahol a rendőrség szerint 38 000 ember vonult az utcára, körülbelül kétszer annyi, mint amire számítottak.
A berliniek felháborodását a szigorítások okozták, amelyek minden releváns szakértő által erősen javasoltak: a maszkviselés és a távolságtartás ellen tüntettek. A pokol azonban elszabadult, ugyanis több száz tüntető áttörte a rendőrségi kordont, és megpróbált belépni a Reischtagba, amely a németek egyik legszimbolikusabb parlamenti épülete.
A rendőrségnek éppen sikerült megállítania, hogy a lázongók belépjenek az épületbe, végül paprika-spray alkalmazásával sikerült ez. Az akciót követően több embert is letartóztattak, amennyit a kapacitásukból kitellett, ugyanis látszódott, hogy meglepően kevés rendőr van a tüntetőkkel szemben, mely arra enged következtetni, nem számítottak ekkora tömegre.
Horst Seehofer, Németország belügyminiszter a Bild-nek nyilatkozva ítélte el az eseményeket: „A Reischtag az a demokráciánk szimbolikus központja. Egyszerűen elfogadhatatlan, hogy bajkeverők és radikálisok a saját céljaikra akarják felhasználni ezt a szent épületet”.
A demonstrációt egyébként eredetileg nem akarták engedélyezni a hatóságok, attól tartva, hogy a résztvevők nem fogják tudni megtartani a másfél méteres távolságot, ám végül a berlini közigazgatási bíróság a tüntetők mellé állt, arra hivatkozva, hogy semmi jel nem utal arra, hogy a szervezők „szándékosan megtagadják” a távolságtartás normáit.
A tüntetők egyébként Angela Merkel német kancellár ellen is tiltakoztak, többen a szélsőjobboldali AFD párt által gyakran kántált „Merkelnek mennie kell” kiáltással vonultak a főváros utcáin. A demonstráció azért is volt veszélyes, mert a németek pont azzal küzdenek, hogy megemelkedett náluk a koronavírus-fertőzöttek száma, aminek tetejében az ilyen események rendkívül kockázatosak.
Ne hagyd ki: