Több ezer rákbetegnél maradt el a diagnózis a koronavírus-járvány miatt
A covid-járvány megfékezésére életbe léptetett intézkedések és lezárások következtében 15-20 százalékkal csökkent a daganatos megbetegedésekkel diagnosztizált páciensek száma Magyarországon.
Jelenleg mintegy 5 000 rákbeteg nem kap megfelelő kezelést, ami annak a jele, hogy az óvintézkedések sajnos megelőzték, hogy a páciensek időben orvoshoz forduljanak, így az életkilátásuk is csökkenni fog.
Nyolc magyar egészséggazdász tanulmányát ismertették a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság keddi konferenciáján, melyből kiderült, hogy az ellátórendszer számára „láthatatlanul” maradt betegek sorsáról nem tudni semmit, és valószínű, hogy ők később és már nehezebben kezelhetőként találkoznak az orvosokkal – írja a Népszava.
A kutatás egyik szerzője, Elek Péter elmondta, szerinte a felismert tüdőrákos eseteknek mindössze 20-25 százaléka műthető, ráadásul nagyobb arányban csökkent a tüdődaganatos műtétek száma, mint a felismert eseteké, és ennek a késlekedésnek a következményeke a halálozási adatokban is látható.
A szakértő hozzátette, a műtétek elmaradása okainak megismeréséhez további elemzésekre van szükség, de ez az adat önmagában nem utal sok jóra.
A tanulmányból megtudhattuk, hogy ennyi páciens elvesztésének hátterében a szűrések többszöri felfüggesztése és elhalasztása áll, ami közvetlen kapcsolatban áll azzal, hogy az ellátórendszer a járvány alatt túlterheltté vált.
A szakemberek szerint az lenne a megoldás, ha célzott intézkedésekkel kutatnák fel az eddig fel nem fedezett eseteket, ezen felül hatékonyabb betegút menedzselést és többletforrások felhasználását is javasolják a további veszteségek elkerülése érdekében.