Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Több energiát emészt fel a bitcoin-bányászat, mint egész Argentína

Minél gyorsabban emelkedik a kriptovaluták árfolyama, annál nagyobb karbonlábnyomot hagy maga után a virtuális fizetőeszközök nemzetközi piaca.

Külföld
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A világ legnépszerűbb elektromosautó-gyártója, a Tesla már évek óta azért küzd, hogy egy zöldebb jövő felé terelje a teljes iparágat, mindeközben pedig 1,5 milliárd dollár értékben vásárolt fel bitcoint, melynek kitermelése köztudottan fosszilis energiaforrásokból származó villamos energiából származik.

A Cambridge-i Egyetem legújabb kutatásából kiderült, hogy a bitcoinfarmok üzemeltetése évenként 121 terawatt energiát emészt fel, ami körülbelül ugyanannyi, mint amennyit a 44 millió lakosú Argentína fogyaszt egy esztendőben. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A bitcoin kétségkívül fantasztikus évet tudhat maga mögött, 2020-ban ugyanis megnégyszereződött az értéke, csak decemberben 50 százalékkal nőtt az árfolyama, és már 44 ezer dollár környékén jegyzik egyetlen egységét. Miközben emelkedik az értéke, a termeléséhez szükséges energiaszükségletek is folyamatosan az egekbe szöknek, hiszen a bitcoin-bányászatot szupererős számítógépekkel és szerverekkel lehet csak biztosítani.

Alternatív megoldás egyelőre nincs, ezért a tendencia a jövőben folytatódhat, és amíg a megújuló energiaforrások továbbra is drágábbak a hagyományos módszerekkel előállított energiához képest, addig a kriptovaluták térnyerésével jelentős karbonlábnyom keletkezhet globális szinten.

A világ egyik leghatalmasabb bitcoinfarmja a kínai Hszincsiang tartományban működik, ahol az elektromos áram mindössze 3 centbe, azaz 9 forintba kerül kilowattóránként, így finoman szólva is rendkívüli módon megéri kriptovalutákat bányászniuk az ottani lakosoknak.

Szakértők szerint a bitcoin egy óriási buborék, ami egy ponton felrobbanhat és meredeken zuhanhat lefelé, mások azonban úgy gondolják, a határ a csillagos ég, és akár 500 ezer dollárig kúszhat az értéke. Hogy valójában mi az igazság, azt csak a közeljövőben tudhatjuk meg, mindenesetre azt biztosra vehetjük, hogy előállítása sajnos jelentős módon hozzájárulhat a globális szén-dioxid emisszióhoz.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.