Tízmilliárd dolláros kárt okozott a kiberbűnözés az Egyesült Államokban
Csak tavaly 12,5 milliárd dollárnyi kárt okoztak az amerikaiaknak, és ez csak az, amiről az FBI tudomást szerzett.
A szövetségiek kibertámadásokra szakosodott csoportja március 7-én tette közzé éves jelentését, melyből kiderült, hogy naponta átlagosan 2412 online csalással kapcsolatos bejelentés érkezett hozzájuk. A legkárosabb esetek a befektetési csalásokhoz köthető, ezek száma 38%-os növekedést mutatott és 4,57 milliárdos kárt okozott.
Ez közel 1,3 milliárddal több, mint egy évvel korábban, ezt követik a kriptovalutákkal történő átverések, melyek esetében szintén jelentős a növekedés, 2,57 milliárdról 3,94 milliárdra emelkedett az okozott kár. Az Egyesült Államokban is népszerű továbbá az a csalási forma is, amikor banki ügyfélszolgálati alkalmazottaknak adják ki magukat a csalók.
„A megszemélyesítő csalások során évente több ezer embert csapnak be” – közölte az FBI, hozzátéve, hogy esetükben van esély a leleplezésre. Közéjük tartozott Ankur Khemani és az iowai Sterks kiberbűnöző csoport, akik 4 millió dollárt loptak el 14 ezer áldozattól egy indiai székhelyű központon keresztül. Később azonban elfogták őket és több évre börtönbe kerültek.
A zsarolóvírusok már kevésbé jellemzők, ám még ezekkel is közel 60 millió dollárnyi kárt okoztak, és csaknem háromezer bejelentés érkezett a szövetségiekhez. Az FBI épp emiatt folyamatosan monitorozza a váltságdíjat követelő vírusok legújabb trendjeit, ugyanis kiberbűnözők folyamatosan változtatják a taktikáikat – számolt be róla a Cybernews.
Az FBI ígéretet tett a „fejlődő kiberfenyegetés” elleni küzdelem folytatására: „A mai kibertérséget rosszindulatú szereplők sokasága fenyegeti, akiknek megvannak az eszközeik ahhoz, hogy nagyszabású csalásokat hajtsanak végre, váltságdíjat követeljenek a pénzünkért és az adatainkért, és veszélyeztessék a nemzetbiztonságunkat.”
„A profitorientált kiberbűnözők és a nemzetállami ellenfelek egyaránt képesek megbénítani egész iskolarendszereket, rendőrkapitányságokat, egészségügyi intézményeket és a magánszektor egyes egységeit” – fogalmaztak, kiemelve a lakossági bejelentések fontosságát.