Tíz veszélyes koronavírus-mutációt vizsgál a WHO
Az Egészségügyi Világszervezet szerint a fertőzőképesebb koronavírustörzsek közül összesen három komoly aggodalomra adhat okot, ezért a nyomon követésük elengedhetetlenül fontos.
A CNBC riportjából kiderült, hogy a WHO által követett tíz covid-mutáció közül hetet az enyhébb kategóriába, míg hármat a fertőzőbb, halálosabb és kezelésnek ellenállóbb csoportba soroltak.
A veszélyes három törzs közül a B.1.1.7 variáns lehet talán a legismertebb, amit még az Egyesült Királyságban azonosítottak tavaly decemberben, és amely azóta már több országban is dominánssá vált.
A másik szóban forgó mutáció a B.1.351 mutáns, amit Dél-Afrikában észleltek, míg a harmadik a P1 variáns, amit Brazíliában detektáltak az egészségügyi hatóságok.
A többszörösen mutálódott és egyes esetekben hibriddé alakult indiai B.1617-es covid-törzs szintén komoly figyelmet érdemel; Maria Van Kerkhove, a WHO koronavírussal kapcsolatos technikai vezetője szerint még rengeteg vizsgálatot le kell bonyolítaniuk annak érdekében, hogy megértsék a kórokozó jelentőségét.
„Számos vírusváltozatot észlelnek világszerte, amelyeket megfelelően kell értékelnünk. A tudósok azt vizsgálják, hogy az egyes változatok mennyire terjednek a helyi területeken, hogy a mutációk megváltoztatják-e a betegség súlyosságát vagy terjedését, valamint egyéb tényezőket, mielőtt új közegészségügyi fenyegetésként kategorizálnák őket” – mondta Van Kerkhove.
A WHO közegészségügyi szakemberekkel is együtt dolgozik annak érdekében, hogy pontosabban fel tudják mérni az egyes mutációk okozta kockázatokat, így képesek lesznek megítélni, mennyire játszanak döntő szerepet a fertőzési gócpontok kialakulásában a veszélyes mutánsok.