Miközben a Tisza Párt és a Fidesz egymással versenyez, négy parlamenti párt áll 0 százalékon
A Tisza Párt támogatottsága lassan, de biztosan növekedett az elmúlt időszakban, jelenleg 2 százalékos a lemaradásuk a Fidesz mögött, ha támogatottságról van szó.
A szeptemberi adatok alapján a Tisza Párt növelni tudta támogatottságát, míg a Fidesz–KDNP szavazói bázisa változatlan maradt. Az Idea Intézet friss felmérése szerint a Tisza Párt népszerűsége már csupán 2 százalékkal marad el a kormánypártokétól, miközben négy parlamenti párt támogatottsága 1 százalék alá esett.
Az Index által is szemlézett felmérés szerint a választások óta a Fidesz–KDNP lassú népszerűségvesztést szenvedett, míg a Tisza Párt folyamatosan erősödött. Az intézet adatai alapján ez a trend már több felmérésben is megmutatkozott. Az IDEA Intézet szeptember végén és október elején készített felmérése azt mutatja, hogy Magyar Péter pártja sikeresen indította az őszi politikai szezont.
Az eredmények szerint ha szeptember végén tartottak volna parlamenti választásokat Magyarországon, úgy a Fidesz–KDNP-t a választópolgárok 28 százaléka támogatta volna, míg a Tisza Pártra 26 százalékuk voksolt volna. A biztos szavazók körében a különbség mindössze 2 százalékpont lett volna: 39 százalék a Fidesz–KDNP-re, 37 százalék a Tisza Pártra szavazott volna.
A felmérés szerint a Tisza Párt támogatottsága szeptemberben 3 százalékponttal nőtt, míg a kormánypártoké változatlan maradt. A kisebb pártok támogatottsága elmarad Az IDEA Intézet elemzése szerint a DK és a Mi Hazánk elérte volna az 5 százalékos parlamenti küszöböt. A Kutyapárt valamelyest javított pozícióján, így 3 százalékos támogatottsággal rendelkezik a teljes népesség körében, míg a biztos szavazók körében 4 százalékon áll.
Ezzel szemben a Momentum, a 2RK, a Nép Pártján és a Mindenki Magyarországa Mozgalom támogatottsága 1 százalék körül mozgott. Négy parlamenti párt – az MSZP, a Jobbik, az LMP és a Párbeszéd – támogatottsága azonban már 1 százalék alatt volt az ősz elején, ami egyértelműen jelzi ezen pártok jelentős népszerűségvesztését.
Az Idea Intézet a kutatás adatait 2024. szeptember 27. és október 7. között vette fel online kitölthető kérdőív segítségével. A vizsgálat végeredménye reprezentatív az ország felnőtt népességére iskolai végzettség, életkor, nem, településtípus és régió tekintetében. A teljes magyar weben és a közösségi médiában történő adatfelvétel lekérdezőszoftverrel, önkitöltős online kérdőíven keresztül (CAWI) történt. Súlyozás során a különböző internet- és közösségioldal-felhasználási szokások kontrollálásra kerülnek, kiegészítve ezzel a reprezentativitást biztosító súlyozási eljárásokat. Az 1500 fős minta hibahatára az alapmegoszlások esetében legfeljebb ±2,3 százalékpont – írták.