Jobban aludhatunk, ha kardióedzés helyett súlyokat emelgetünk
Már régóta tudjuk, hogy a fizikailag aktív életmód hozzájárul a nyugodt, pihentető alváshoz, az viszont újdonságnak számít, hogy a súlyzós edzés e téren valójában jobb, mint az intenzív aerob tréning.
Az Iowa Állami Egyetem kutatói a testmozgás, az alvás és a szív- és érrendszeri egészség közötti összefüggések feltárását célozták meg, ugyanis korábbi tanulmányokban szoros kapcsolatot írtak le a rossz alvási szokások és a magas koleszterinszint, valamint a stroke és szívbetegségek fokozott kockázata között, az edzés pedig köztudottan enyhít a rizikókon.
Tudósok 386 túlsúlyos és elhízott felnőttet vontak be a vizsgálatokba, akik inaktívak voltak és emelkedett vérnyomással rendelkeztek. A résztvevőket véletlenszerűen osztották be egy aerob edzéstervet végző csoportba, egy ellenállásos tréningcsoportba, egy kombinált aerob és ellenállásos edzéscsoportba, valamint egy edzés nélküli kontrollcsoportba.
A folyamatosan felügyelt, 60 percig tartó tréningeket hetente háromszor tartották meg; összesen 12 hónapon keresztül követték nyomon az önkénteseket. A vizsgálat kezdetén és végén olyan szempontokat figyeltek, mint például az alvás időtartama és hatékonysága, vagyis hogy ki mennyi időt tölt valaki alvással az ágyban töltött teljes időhöz képest, illetve az alvás latenciája, azaz mennyi ideig tart az elalvás.
Végül döbbenetes eredmények születtek, ugyanis az aerob testmozgást végző csoportban, amely olyan tevékenységeket vállalt, mint a futópadon való futás és a fekvő biciklizés közepes és erős intenzitással, a tudósok átlagosan 23 perces alvásidő-növekedést figyeltek meg éjszakánként.
Ezzel szemben az ellenállóképességi csoportban, amely minden nagyobb izomcsoportot megcélzó súlyzós edzéseket végzett, a kutatók átlagosan 40 perces alvásidő-növekedést mutattak ki. A kombinált csoportnál, amely mindkét edzéstípusból 30 percet végzett, átlagosan 17 perces növekedést tapasztaltak.
Mindez azt jelenti, hogy érdemes a kardióedzések mellé súlyzós tréningeket is beiktatni azoknak, akik fogyni szeretnének, mindemellett pedig el kívánják kerülni az alvászavarokat és a másnapi kellemetlen fáradtságot.