Feltételként azt szabták meg, hogy a cégek hajtsanak végre valamilyen energiahatékonysági beruházást, a foglalkoztatottak létszáma pedig max. 10%-kal csökkenhet.
A munkaerőhiány, az emelkedő bérek, és a növekvő nyersanyag- és energiaköltségek egyaránt érintik a vendéglátást, amelyet csak jelentős áremeléssel tudnak majd kompenzálni.
A SZÉP-kártyákat érintő változás nem érintette túl jól a szállodák és éttermek üzemeltetőit.
Az előző év azonos időszakához képest idén márciusban 37 százalékos növekedést tapasztaltak a vendéglátósok az elviteles éttermi szolgáltatásokban, tehát a lezárások nem akadályozták meg a lakosságot abban, hogy igénybe vegyék ezeket a szolgáltatásokat.
Izrael úgy bulizik, mint 2019-ben. Mivel a legtöbb felnőtt be van oltva a koronavírus ellen, és megszűnnek a korlátozások – ideértve a maszkok szabadtéren történő használatának megszüntetését is –, az izraeliek örömmel folytatják a rutinjukat, amelyet egy éve nélkülöznek, és bepillantást engednek a jövőbe, mely más országoknál is rövidesen bekövetkezhet.
Az új rendeletből kiderült, hogy a teraszokon helyet foglalóknak nem kell maszkot viselnie, ellenben a felszolgálókkal.
Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, a bértámogatás májusban is járni fog az éttermeknek, a turisztikai ügynökség pedig kézikönyvvel segíti majd a vendéglátósok működését a járvány alatt.