Teljesen be vagyok oltva, de rosszul érzem magam – érdemes elvégeztetnem egy tesztet?
Képzeld el, hogy tegnap este egy kis orrfolyást és torokfájást tapasztaltál. Amikor ma reggel felébredtél, köhögni kezdtél és lázad is volt. Az elmúlt egy év tapasztalatai alapján te is azonnal a koronavírusra gyanakodnál, igaz? De ha már teljesen be vagy oltva, akkor is felmerülhet benned a kérdés: érdemes lenne elvégeztetni egy tesztet?
Infektológus orvosként Dr. Arif R. Sarwari igen gyakran találkozik ezzel a kérdéssel, a válasza pedig: igen. Ha valaki a koronavírus tüneteit észleli magán, érdemes végeztetnie egy tesztet, még akkor is, ha teljesen be van oltva. Ezeket az embereket nem fenyegeti a kórházi kezelés vagy súlyos megbetegedés nagy kockázata, de ha megfertőződtek, átadhatják a vírust egy nem oltott személynek, aki így viszont megbetegedhet.
A kutatók az elmúlt évben elképesztő vakcinákat fejlesztettek ki. Ezeknek a vakcináknak a klinikai kísérletek szigorúan ellenőrzött környezetében elért magas hatékonysága megegyezik a valós életben tapasztalt hatékonyságukkal. A Pfizer és a Moderna által gyártott mRNS-vakcinák továbbra is több mint 90 százalékos hatékonysággal akadályozzák meg a kórházi kezelést vagy a halálozást.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy mindenki ugyanolyan mértékben védett a fertőzéssel szemben.
A legújabb kutatások becslései szerint az mRNS-vakcinák 70-85 százalékos védelmet nyújtanak a fertőzéssel szemben. Nem lehet tudni, hogy egy személy teljesen védett-e, vagy még mindig kialakulhat egy enyhe megbetegedés, ha szervezete ki van téve a koronavírusnak. Azonban ha mégis megfertőződne, akkor is terjesztheti a vírust, ezért is fontos a tesztelés.
Amikor egy személy a teljes oltás után megfertőződik a koronavírussal, azt áttöréses esetnek nevezzük. Az áttöréses esetek a fertőző betegségek egyik alapelvét mutatják be: az, hogy valaki megfertőződik-e vagy sem, két tényező egyensúlyától függ: az expozíció intenzitása és az immunológiai kompetencia.
Az expozíció intenzitása azzal függ össze, hogy egy nem fertőzött személy milyen közel van egy erősen fertőző, beszélgetés közben vírust terjesztő egyénhez, és hogy a két ember mennyi ideig érintkezik egymással. Az immunkompetencia a szervezet vírus elleni eredendő védelmére vonatkozik. Az oltatlan személyek, akik még soha nem fertőződtek meg a koronavírussal, nem rendelkeznek védelemmel – elvégre ez egy teljesen új vírus –, míg a teljesen beoltott személyek sokkal nagyobb védettséget élveznek.
A CDC szerint 2021. április 30-ig összesen 10 262 ismert SARS-CoV-2 vakcinával okozott áttöréses fertőzés történt az Egyesült Államok államaiban és területein. Ezek általában tünetmentesek vagy csak enyhe tünetekkel járó esetek voltak, s legtöbbjük nem vezetett kórházi kezeléshez. Az áttöréses esetek továbbra is előfordulnak, s bár ezek az emberek kisebb valószínűséggel terjeszthetik a koronavírust, mint az oltatlan személyek, valószínűleg még mindig képesek rá.
És mi a helyzet a SARS-CoV-2 variánsokkal? Nos, a világ szerencséje, hogy különösen az mRNS-vakcinák képesek jelentős védelmet nyújtani az összes eddig megjelent főbb variáns ellen. De az is elképzelhető, hogy egy bizonyos ponton egy koronavírustörzs mutálódik, és részben vagy teljesen kikerül a vakcinák által nyújtott védelem alól. Ez egy újabb kiváló ok arra, hogy az ember kivizsgáltassa magát, ha betegnek érzi magát.
Mivel az Egyesült Államokban és más országokban emelkedik az oltási arány és csökken a napi esetszám, fontos, hogy a koronavírusra is figyeljünk. A tesztelés lehetővé teszi a tisztviselők számára, hogy nyomon kövessék, mennyi fertőzött van egy közösségben, a pozitív teszteredmények pedig segíthetnek az embereknek karanténba vonulni, mielőtt tudtukon kívül másoknak is átadnák a vírust. Tehát igen, Dr. Arif R. Sarwari arra kér mindenkit, vizsgáltassa ki magát, ha aggasztó tünetei vannak, még akkor is, ha teljesen be van oltva.