Megsérülhetett a Tejútrendszer egyik leghosszabb spirálkarja
Csillagászok rájöttek, hogy az otthonunknak számító spirálgalaxis egyik csápja szó szerint sántít.
A NASA kutatói úgy írták le legutóbbi tanulmányukban a Tejútrendszer felépítését, mintha egy csontváz lenne, melynek darabjai mozaikszerűen állnak össze, egyes részeik pedig kilógnak a messzeségbe.
Habár mindez eléggé orvosi szaknyelven hangzik, a Space.com magazin szerint inkább asztronómiai anomáliáról van szó, ugyanis kiderült, hogy a galaxisnak fel nem fedezett korszakai lehettek, amelyek során az egyik karja megroncsolódott.
Az összetört spirálkar minden bizonnyal egy szöghöz hasonlítható formával rendelkező, hatalmas objektum hatására vehette fel mai alakját, így könnyen lehet, hogy a távoli múltban még nem ovális, hanem akár szabályos kör kinézetű volt a Tejútrendszer.
A NASA csillagászai a Spitzer Űrteleszkóppal, valamint az Európai Űrügynökség Gaia-missziója segítségével próbáltak meg elkészíteni egy rendkívül precíz, háromdimenziós térképet, ami végül olyan jól sikerült, hogy részletesen kivehetőek rajta a galaxis legfontosabb pontjai.
A kozmosz feltérképezésének egyik fő nehézsége az objektumok közötti távolságok becslése, ugyanis ehhez nem elég egy durva saccolóképesség, ellenben precíz méréseket kell lefolytatni, mire sikerülhet egy átfogó képet festeni.
A felfedezés egyébként több kérdést szült, mint amennyi választ kaptak, ugyanis kiderült, mennyire változatos és titokzatos a galaxis, amiben élünk, így nem véletlen, hogy az űrversenyben egyre többen részt kívánnak venni.