Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A Tejútrendszer rejtélyes fekete lyukát tanulmányozhatja a James Webb űrteleszkóp

Az anyagalaxisunk szívében található Sagittarius A* óránként villódzik, ezért folyamatos észlelése óriási kihívást jelent a teleszkópok számára.

...svg content...NASA
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

December óta izgalommal követhettük figyelemmel a James Webb űrtávcső Föld körüli pályára állását, ami végül hosszú hónapok megfeszített mérnöki munkái árán sikerrel zárult.

Mint azt a NASA közleményéből megtudhattuk, a James Webb űrteleszkóp kutatói csatlakozni fognak az Event Horizon Telescope (EHT) projektben részt vevő asztronómusokhoz, melynek révén valós időben vizsgálhatják a Tejútrendszer közepén lévő Sagittarius A* szupermasszív fekete lyukat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az EHT-vel még 2019-ben sikerült a modern csillagászat története során először rögzíteni fotón egy fekete lyukat, mégpedig az M87* nevű sötét objektumot, ám mivel a Sagittarius A* sokkal közelebb van, és villódzó fényeket bocsát ki magából, ezért sokkal nehezebb célpont lesz, mint korábban felfedezett társa.

Ezek a kitörések általában úgy jönnek létre, hogy az elektromosan töltött rézsecskék a fekete lyuk körül eszméletlen sebességre gyorsulnak, ezáltal fénykibocsátást generálnak.

A James Webb űrteleszkóp jelenleg az üzembe helyezési időszak közepénél tart, és ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor két infravörös hullámhosszon készíthet fényképeket a Sagittarius A*-ról, mégpedig a világűr olyan rejtett szegleteit felhasználva, ahová a kóbor fénysugarak sem érnek el.

A NASA szakemberei arra számítanak, hogy a James Webb űrtávcső és az EHT együttműködésével rengeteg új információra derülhet fény a kitörések mögött álló okokról, amelyekkel a részecske- és plazmafizika megoldatlan rejtélyeinek tanulmányozását is megkönnyíthetik.