Lehetséges, hogy a Tejútrendszer már érintkezik is a szomszédos Androméda-galaxissal
Egy új tanulmány alapján már elkezdődhetett a Tejútrendszer és az Androméda találkozása.
Egy friss tanulmány szerint lehetséges, hogy a Tejútrendszer már érintkezik is a szomszédos Androméda-galaxissal. Itt érdemes hozzátenni: a galaxisról régóta úgy tartják, hogy ütközőpályán van rendszerünkkel, a találkozás pedig nagyjából 4,5 milliárd év múlva következhet be. A beszámoló szerint a szakértők a közelmúltban azt vizsgálták, hogy mekkora kiterjedésűek valójában a galaxisok, és arra jutottak, hogy a vártnál is nagyobbak. Ez pedig azt jelenti, hogy a két rendszer már érintkezésben lehet – emelik ki.
A kutatók tanulmányukban hangsúlyozták azt is: egy galaxis tömege jóval túlmutat a csillagkomponensen, a diffúz gáztömege, az ún. cirkumgalaktikus közeg pedig a galaxisokat összekötő kozmikus háló kapcsolódási pontjaként működik. Ez a gázhalmaz tartalmazza az általunk látható tömeg mintegy 70%-át. Ennek ellenére meglehetősen keveset tudni róla, mivel eddig csak úgy tudták megfigyelni, hogy felmérték: a háttérobjektumok, így a kvazárok fénye mennyire nyelődik el benne. A cirkumgalaktikus közeg szubstruktúráit ezért korábban nem vizsgálták közvetlenül.
A kutatók most új képalkotási technikák segítségével a mintegy 270 millió fényévre lévő IRAS 08339+6517 jelű csillagontó galaxist elemezték. Eredményeik alapján a rendszer csillagai a galaktikus középponttól mintegy 7800 fényévre terjednek ki, cirkumgalaktikus közege viszont mintegy 100 ezer fényévre. Ez azt jelzi, hogy a galaxisok a véltnél nagyobbak – számolt be a 24.hu az IFLScience-re hivatkozva. Nikole M. Nielsen, a Swinburne Egyetem munkatársa és a csapat tagja a téma kapcsán azt mondta:
Immár látják, hogy hol áll meg a galaxis hatása, hol található az az átmenet, ahol a galaxis az azt körülvevő közeg része lesz, hol csatlakozik be a kozmikus hálóba. A felfedezés a galaxisok kölcsönhatásainak és fejlődésének alaposabb megismeréséhez is hozzájárulhat. „A cirkumgalaktikus közege óriási szerepet játszik a gáz körforgásában” – fogalmazott. Amennyiben a galaxisok valóban nagyobbak, mint eddig gondoltuk, úgy lehetséges, hogy a Tejútrendszer és az Androméda találkozása már el is kezdődött. Igaz, egy, a közelmúltban megjelent tanulmány cáfolta, hogy a két galaxis valóban ütközőpályán lenne – jegyzik meg a cikkben.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy drasztikus éghajlati változásokat, jégkorszakokat idézhetett elő a múltban a Föld Tejútrendszeren belüli „vándorlása”. A Föld jégkorszakainak eredetét régóta kutatják a tudósok, egy új elmélet szerint pedig a Tejútrendszeren belüli mozgás is befolyásolhatta az éghajlat alakulását, így a jégkorszakok kialakulásában is fontos szerepe lehetett. Az eredményeket részletező tanulmány szerint a Naprendszer egy olyan csillagközi felhőn haladhatott át, amely annyira sűrű, hogy zavarhatta a napszél áramlását, ami miatt lehűlés következett be a Földön. A további részletekről itt írtunk.