Tavaly csupán 13 országban minősítették egészségesnek a levegőminőséget
Ez a szám pedig kifejezetten aggasztó, hiszen ezek alapján az egész világon jelenleg 13 olyan ország van, ahol egészségesnek minősül az általunk belélegzett levegő.
A CNN jelentése szerint az IQAir, a levegőminőséget világszerte nyomon követő vállalat lesújtó jelentését osztotta meg 2022-es levegőminőségi vizsgálatai kapcsán, melyből kiderült, hogy a légszennyezettség tavaly globálisan riasztó szintre emelkedett.
Jelentésük szerint az átlagos éves légszennyezettség az elemzett országok és területek mintegy 90 százalékában meghaladta az Egészségügyi Világszervezet levegőminőségi irányelveit.
A vállalat 131 ország és terület átlagos levegőminőségét elemezte, s megállapította, hogy mindössze hat ország – Ausztrália, Észtország, Finnország, Grenada, Izland és Új-Zéland – továbbá hét csendes-óceáni és karibi terület –köztük Guam és Puerto Rico – teljesítette a WHO levegőminőségi irányelveit.
Ezen országokban és területeken a jelentés szerint a légszennyezettség átlagos szintje 5 mikrogramm/köbméter vagy annál kevesebb volt 2022-ben. Hét ország – Csád, Irak, Pakisztán, Bahrein, Banglades, Burkina Faso, Kuvait és India – levegőminősége azonban olyan rossz volt, hogy messze meghaladta a WHO irányelveit: az átlagos légszennyezettség meghaladta az 50 mikrogramm/köbmétert (!).
A tanulmány kifejezetten a finom részecskéket, vagyis a PM2,5-öt vizsgálta, mely a legkisebb szennyezőanyag, de egyben a legveszélyesebb is: belélegezve ugyanis a PM2,5 mélyen a tüdőszövetbe jut, majd bekerülhet a véráramba. A légszennyezettség pedig egyre komolyabb problémát jelent, hiszen évente emberek milliói halnak meg a légszennyezéssel összefüggő egészségügyi problémák miatt.