Ételek, amik a stroke utáni felépülésben és a megelőzésben is segíthetnek
Az érintettek és a hozzátartozók is tehetnek a felépülés érdekében, ám a megelőzés szintén fontos.
Ahhoz, hogy az agyi érkatasztrófát megelőzhessük, tudatos és egészséges táplálkozásra van szükség: a colore.hu cikkében összegyűjtötte, mely élelmiszerek étrendünkbe iktatásával tehetünk ezért. Elsőként a teljes kiőrlésű gabonákat emelték ki, amelyek hozzájárulnak az egészséges vércukorszint fenntartásához. Ha pedig napi 3 adagot elfogyasztunk belőle, az akár 20%-kal is csökkentheti a stroke kockázatát. De a zöld leveles zöldségek (spenót, káposzta, kelkáposzta, rukkola) rendszeres fogyasztása is fontos, mivel azok gazdagok nitrátokban, melyek tágítják az ereket, ezáltal csökkentik a vérnyomást.
Emellett sok káliumot és magnéziumot is tartalmaznak, amelyek szintén hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségéhez. Míg a bogyós gyümölcsök (áfonya, eper, málna, szeder) tele vannak antioxidánsokkal. Különösen polifenolokat tartalmaznak, amelyek szintén csökkentik a vérnyomást. Egy 2012-es kutatás szerint heti legalább három adag bogyós gyümölcs fogyasztása mérsékelheti a stroke kockázatát – emelik ki a cikkben. A magvak gazdagok rostokban és egészséges zsírsavakban, így képesek csökkenteni a koleszterinszintet, nem beszélve gyulladáscsökkentő hatásukról.
Napi egy marék dió és magfogyasztás igazán jót tesz az agyi ereknek. A hal húsában található omega-3 zsírsavak pedig csökkentik a vér trigliceridszintjét, szabályozzák a vérnyomást és javítják az érfalak rugalmasságát. Elegendő lenne heti kétszer halat fogyasztani ahhoz, hogy kiküszöböljük a stroke-ot. Az olívaolaj antioxidánsai és egyszeresen telítetlen zsírsavai védik az érfalakat, csökkentik a gyulladást és a vérnyomást, akik pedig ezt használják a főzéshez vagy a salátákhoz, kisebb esélyük van a stroke-ra. Ha pedig már megtörtént a baj, akkor is tehetünk a javulás érdekében.
Stroke utáni felépülés
A portál szerint a fehérjedús ételek is sokat számítanak a stroke utáni felépülésben, a szövetek és izmok helyreállításában, fogyasszunk hát rendszeresen halat, csirkét, tojást és hüvelyeseket. Mindezt párosítsuk antioxidánsban gazdag gyümölcsökkel és zöldségekkel (pl. sárgarépa, paradicsom), amelyek támogatják az agysejtek regenerációját és védik az agyat a további károsodástól. Míg a D-vitamin az immunrendszer támogatásában és az agyi gyulladás csökkentésében játszik fontos szerepet, együnk hát gyakran lazacot és tojássárgáját.
A káliumban gazdag ételek (pl. banán, édesburgonya) pedig segítenek normalizálni a vérnyomást és csökkenteni a vízvisszatartást, ami hasznos lehet a stroke utáni duzzanatok kezelésében. De rostban gazdag ételeket is fogyasszunk, ami azért fontos, mert a stroke után fennmaradhat mozgáskorlátozottság és mindez székrekedéshez vezethet. Végül még a zöld teát emelték ki, különösen a benne található katekint, amely az agy regenerációját segítheti. Egyes kutatások szerint a zöld tea javíthatja a kognitív funkciókat és az érfal rugalmasságát, csökkentve az újabb stroke kockázatát.
Ebben a cikkben egyébként amiatt is írtunk a zöld leveles zöldségek fogyasztásának fontosságáról, mivel azok a demencia megelőzésében segíthetnek. A szakértő szerint igyekezzünk gyakrabban fogyasztani brokkolit, spenótot és káposztát, de a téma kapcsán a mediterrán étrendet is megemlítette, ami diófélékben és olívaolajban gazdag, ezáltal jót tesz az ereknek, sőt, az öregedést is lassítja. A jó zsírok nagyon fontosak egészségünk szempontjából, ne hagyjuk hát ki az étrendünkből.