Tanulmány: idegen csillag változtathatta meg a Föld pályáját
A szimulációk alapján 2,8 millió évvel ezelőtt egy idegen csillag robogott el a Naprendszer mellett.
Régóta vizsgálják már a tudósok, miként keletkezett a Naprendszer, és milyen hatások formálták azt olyanná, mint amilyen ma. Ebben a témában kutat Nathan Kaib, az Oklahomai Egyetem tudósa, valamint Sean Raymond, a Bordeaux-i Egyetem tudósa, akiknek közös publikációja nemrég jelent meg a The Astrophysical Journal Letters szaklapban – írja a HVG a Science Alert cikke alapján.
Kifejtik: a szakértők arra jutottak, hogy nagyjából 2,8 millió évvel ezelőtt egy idegen csillag haladt el a Naprendszer mellett, és ez jelentős hatással volt a bolygónk fejlődésére is. A kutatás szerint a szóban forgó csillag a HD-7977, amelynek legközelebbi távolságáról egyelőre nem született konszenzus – teszik hozzá.
Van, aki úgy gondolja, hogy 31 ezer csillagászati egységre (CSE), mások szerint viszont 4000 csillagászati egységre közelítette meg a Napot. (Egy csillagászati egység 150 millió kilométernek felel meg.) Megjegyzik: az ilyen esetek nem is olyan ritkák. A számítások szerint 1 millió évente 50 ezer CSE-n belül halad el egy csillag a Naprendszer mellett.
10 millió évente pedig egy olyanra is sor kerül, ami 10 ezer CSE-n belül közelíti meg a Napot – részletezik a cikkben. Amennyiben a 4000 CSE távolság a pontos adat, akkor a HD-7977 útja a Naprendszer több bolygója, köztük a Föld pályáját is módosíthatta. Ám a kutatók szerint további adatok szükségesek munkájuk pontosításához.
Korábban arról is beszámoltunk, hogy egy francia vezetésű kutatócsoport szerint fiatal óceán bújhat meg a Szaturnusz egyik, a Star Wars-filmek Halálcsillagára emlékeztető apró holdjának jeges felszíne alatt. Állításuk szerint a Mimas felszíne alatt mintegy 20-30 kilométeres mélységben húzódhat meg a rejtett óceán, de egyéb izgalmas megállapításokat is tettek.