Táncoló galaxispárt kapott lencsevégre a Hubble űrteleszkóp
Gyönyörű felvételt készített a világűrről a NASA űrtávcsöve.
Az Androméda csillagkép mélyén, mintegy 320 millió fényévnyire, két galaxis gravitációs táncot jár egymással, mely eseményt a Hubble űrteleszkóp rendkívüli részletességgel örökítette meg.
Az együttesen Arp 282 néven ismert objektum a kisebbik IC 1559 és a nagyobbik NGC 169 spirálgalaxisokból áll. Nem szokatlan, hogy a hozzájuk hasonló csillaghalmazok kölcsönhatásba lépnek egymással, a NASA közleményéből ugyanis kiderült, a galaxisok fontos aspektusa, hogy idővel egybeolvadnak, és különleges kozmikus képződményeket hoznak létre.
Nehéz azonban egy ilyen kölcsönhatást úgy lefényképezni, hogy egyértelműen látható legyen a háromdimenziós térben való mozgása. Az Arp 282 esetében a Hubble tökéletes szögben volt ahhoz, hogy megörökítse a csillagokat, valamint a körülöttük lévő por- és gázfelhőket, amelyeket a gravitációs erők az egyik rendszerből a másikba húznak.
Ha az Arp 282 más szögben állt volna, a teleszkóp talán soha nem tudta volna ennyire tisztán rögzíteni a táncot. Képzeljük el, hogy például az NGC 169 alján keresztül nézzük ezt a jelenetet – nem valószínű, hogy a két galaxis torzulása ilyen élesen látszana.
Az is szerencse, hogy a műszer látható fényben készítette ezt a képet. Mind az IC 1559, mind az NGC 169 aktív galaktikus magokkal (AGN) rendelkezik, ami azt jelenti, hogy centrumuk kiugróan energetikus, vagyis szupermasszív fekete lyukakkal rendelkeznek, amelyek hatalmas mennyiségű energiát bocsátanak ki az elektromágneses spektrum teljes tartományában.