Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A tálibok szerint sem az al-Kaida, sem az ISIS nincs jelen Afganisztánban

Az afganisztáni tálib vezetők kedden azt mondták, nincs bizonyíték arra, hogy az Iszlám Állam vagy az al-Kaida harcosai az országban lennének, mindezt napokkal azután, hogy az Iszlám Állam vállalta a felelősséget a keleti Dzsalalábád városában elkövetett robbantásos merényletekért.

...svg content...Kisteherautó platóján ülõ iszlamista tálib harcosok egy kabuli domboldalon 2021. sszeptember 19-én. MTI/AP/Felipe Dana
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A nyugati támogatású kabuli kormány múlt havi megdöntése óta a tálibok a nemzetközi közösség nyomásának vannak kitéve, hogy mondjanak le az al-Kaidával – a 2001. szeptember 11-i, az Egyesült Államok elleni támadások mögött álló csoporttal – való kapcsolatukról.

Ugyanakkor egy sor olyan támadássorozattal kellett szembenézniük, amelyeket az Iszlám Állam egyik tagszervezete vállalt magára, amellyel már évek óta konfliktusban állnak gazdasági és ideológiai viták miatt. Zabihullah Mudzsahid tálib szóvivő visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint az al-Kaida továbbra is jelen van Afganisztánban, és megismételte ígéreteit, miszerint Afganisztánból nem fognak harmadik országok ellen támadásokat intézni a militáns mozgalmak.

„Nem látunk senkit Afganisztánban, akinek bármi köze lenne az al-Kaidához. Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy Afganisztánból egyetlen országra sem fog veszélyt jelenteni”

– közölte egy kabuli sajtótájékoztatón.

A tálibokat 2001-ben az Egyesült Államok vezette erők taszították ki a hatalomból, mert nem voltak hajlandók átadni a szeptember 11-i merényletekért felelős al-Kaida-vezetőket. A múlt hónapban tértek vissza Kabulba, miután az amerikai erők bejelentették távozásukat, és az Egyesült Államok által támogatott kormány és hadsereg összeomlott.

Az Iszlám Állam afganisztáni társszervezete, amelyet Iszlám Állam Khoraszán (ISIS-K) néven, a régió régi elnevezése után ismertek, először 2014-ben jelent meg Kelet-Afganisztánban, majd később más területeken, különösen északon is teret hódított. Néhány évvel ezelőtt az amerikai hadsereg körülbelül 2000 harcosra becsülte a csoport erejét, bár egyes afgán tisztviselők akkoriban magasabbra becsülték létszámukat.

Az Egyesült Államok vezette külföldi erők és a tálibok ellen harcolt a csempészútvonalak ellenőrzéséért, miközben nyilvánvalóan egy globális kalifátus kiépítésére is törekedett. A csoport vállalta a felelősséget a hétvégén a kelet-afganisztáni Dzsalalábád városában elkövetett robbantásos merényletsorozatért, valamint a múlt hónapban a kabuli repülőtéren elkövetett öngyilkos merényletet is magára vállalta, amely 13 amerikai katonát és több afgán civilt ölt meg, akik a repülőtér kapui előtt tolongtak.

Mudzsahid tagadta, hogy a mozgalomnak valódi jelenléte lenne Afganisztánban, bár azt mondta, hogy „láthatatlanul hajt végre néhány gyáva támadást” írja a Reuters.

„Az az ISIS, amelyik Irakban és Szíriában létezik, itt nem létezik. Mégis, néhány ember, akik talán saját afgánjaink, átvették az ISIS mentalitását, ami olyan jelenség, amelyet az emberek nem támogatnak. Az Iszlám Állam biztonsági erői készen állnak és meg fogják állítani őket”

– közölte.