Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Tajvan az olimpia szellemiségének megsértésével vádolja Kínát

Tajvan azt állítja, hogy miközben a világ a téli olimpiára figyelt, Peking felhasználta az orosz csúcstalálkozót a tekintélyelvűség terjesztésének fokozására. 

...svg content...Fotó: Hszi Csin-ping kínai elnök (j) fogadja orosz hivatali partnerét, Vlagyimir Putyint Pekingben 2022. február 4-én. Putyin a 2022-es pekingi téli olimpia hivatalos megnyitójára érkezett a kínai fõvárosba. MTI/EPA/Szputnyik/Alekszej Druzsinyin
Európa
Author image

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Oroszország és Kína többhónapos tervezés után adta ki a végleges közleményét, pontosan akkor, amikor a két vezető helyet foglalt a lelátón, hogy megtekintse a téli olimpia megnyitóját. A két ország a nyilatkozatban kijelentette, hogy többé nem lesznek „tiltott együttműködési területek“ a két hatalom között, és a szövetségük most már „felülmúlja a hidegháború korszakát is“.

Emellett támadták a NATO-t, az AUKUS-t, az emberi jogok védelmezőit és a nyugati kormányokat is. Kijelentették, hogy elegük van abból, hogy más államok kioktatják őket „a belügyeikről, megsértve törvényes jogaikat és érdekeiket“, valamint követelték „a nemzetközi kereskedelem inkluzív rendszerét“ is.  Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

A nyilatkozat egyik legjelentősebb hatása, hogy Kína először szólt bele kifejezetten európai ügyekbe, amikor felszólított a NATO bővítésének megszüntetésére. A NATO elleni támogatásért cserébe Oroszország elítélte az ANKUS tengeralattjáró-szövetséget, és figyelmeztetett, hogy ez „növeli a fegyverkezési verseny veszélyét a régióban, és komoly kockázatot jelent a nukleáris fegyverek elterjedésére.“

Kína mindeddig fegyvermentes megközelítést alkalmazott az olyan ügyekben, amelyeket nem lehetett közvetlen összefüggésbe hozni a biztonsági érdekeivel, a sajátjának tekintett kérdésekben, például a Dél-kínai-tenger, Tajvan, Hszincsiang és Hongkong ügyében agresszívan lépett fel, de kerülte, hogy nyilvánosan beleszóljon más vitákba. 

Tajvan reakciója nem maradhatott el, akik „megvetendőnek“ ítélték Peking és Moszkva „határok nélküli“ partnerségének időzítését a téli olimpia kezdetére, és azt állítják, hogy Kína ezzel szégyent hozott az olimpia játékok szellemére, miközben a közleményben Oroszország támogatásáról biztosította Pekinget Tajvannak kapcsolatban. 

Moszkva kijelentette, hogy a demokratikusan kormányzott Tajvan Kína elidegeníthetetlen része, és megerősítette, hogy ellenzi a sziget függetlenségének bármely formáját. A tajvani külügyminisztérium reakciója szerint Peking folyamatos hamis állításai, miszerint Tajvan a Kínai Népköztársaság része, pontosan olyan álhír, mint amelyeket az ország szokásához híven terjeszt – írja a South China Morning Post

„Ez nem csak a tajvani nép undorát és gyűlöletét növeli a kínai kormány arroganciája és zsarnoksága iránt, hanem világosan megmutatja a világ összes országának a kínai kommunista rezsim agressziójának, terjeszkedésének és a béke megkárosítására irányuló törekvéseinek baljós arcát“ – jelentette ki a külügyminisztérium. 

„Egy olyan időszakban, amikor a világ szeme a téli olimpiára és a sportolók buzdítására összpontosít, a kínai kormány arra használta fel az orosz csúcstalálkozót, hogy a tekintélyelvűség kiterjesztésével foglalkozzon. Ez sérti az olimpiai gyűrűk által megtestesített békés szellemiséget, és nem csak Tajvan népe, de a demokratikus országok is megvetéssel fognak viszonyulni hozzá“

– tették hozzá. 

Tajvan mellett az Egyesült Államok is megszólalt, akik szintén bírálták a találkozót, mondván, hogy a kínai elnöknek arra kellett volna felhasználni az alkalmat, hogy szorgalmazza az ukrajnai feszültség csökkentését Oroszország irányába. 

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.