Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,51 Ft
Font
457,75 Ft
Bitcoin
64,669 $

Szudáni konfliktus: a felek hétnapos tűzszüneti megállapodásra jutottak

A tűzszünet a felek közlése szerint csütörtökön kezdődik, noha azt nem tudni, hogy valóban betartják-e.

Fotó: MTI/AP/Marvan Ali
Afrika

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Al Jazeera jelentése szerint a szudáni hadsereg és a félkatonai gyors támogató erők (RSF) vezetői megállapodtak abban, hogy csütörtöktől kezdődően hétnapos tűzszünet lép életbe. A konfliktusban közvetítést felajánló dél-szudáni külügyminisztérium kedden kiadott közleménye szerint Salva Kiir dél-szudáni elnök hangsúlyozta a hosszabb tűzszünet fontosságát, s kérvényezte, hogy jelöljenek ki küldötteket a béketárgyalásokra.

A szudáni hadsereg főparancsnoka, Abdel Fattah al-Burhan tábornok és a félkatonai gyors támogató erők (RSF) vezetője, a gyakran csak Hemedtiként emlegetett Mohamed Hamdan Dagalo tábornok csapatai között május 4-11. közötti időszakra kihirdetett tűzszünet hitelessége azonban nem egyértelmű, főként annak fényében, hogy a közelmúltban mindkét fél megszegte a korábbi, 24 és 72 óra közötti időtartamú megállapodásokat. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

Hiba Morgan, az Al Jazeera tudósítója Kartúmból jelentkezett be, s az új tűzszüneti megállapodás kapcsán megosztotta:

„Korábban volt egy háromnapos tűzszünet, amelyet egy újabb háromnapos tűzszünet követett, majd ezt követte a háromnapos tűzszünet meghosszabbítása. Ez a mostani elvileg hét napig tart. Mindkét fél megállapodott abban, hogy tűzszünetet tartanak, és hogy nem lőnek, kivéve, ha rájuk lőnek, vagy ha katonai mozgások vannak. Minden tűzszünet feltételes volt. Mindkét fél azt mondja, hogy megegyeztek a tárgyalásokban, de a hadseregtől többször hallottuk, hogy a tárgyalásoknak feltételei vannak. A Gyors Támogató Erők is ugyanezt mondták.”

A szudáni konfliktus több mint 100 ezer embert kényszerített arra, hogy elmeneküljön az országból, az immáron harmadik hete dúló harcok pedig egyre véresebbek, és egyértelműen humanitárius válságot generálnak.

Az ENSZ ennek kapcsán figyelmeztetett, a konfliktus szélesebb körű katasztrófává válhat, mivel Szudán szomszédai a menekültáradattal küzdenek, a harcok pedig akadályozzák a segélyszállítmányok eljuttatását egy olyan országba, ahol az emberek kétharmada már a konfliktus kirobbanása előtt is külső segítségre szorult.