Szomorú iskolakezdés: elégedetlenek a tanárok, mégsem mernek szólni
Miközben diákok tízezrei kezdhetik meg az új tanévet szeptember elsején, a pedagógusok helyzete egyre lesújtóbbá vált.
Az alacsony pedagógusbérek miatti anyagi bizonytalanság és a központosított iskolarendszer is gátja annak, hogy a tanárok nyíltan hangot adjanak elégedetlenségüknek vagy radikálisabb eszközökkel, például sztrájkkal álljanak ki saját magukért – derült ki a Népszava riportjából.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke a lapnak adott nyilatkozatában kiemelte, a tanárok nagy része nincs megelégedve a körülményeivel, sőt vannak, akiknek már a mindennapi megélhetés is nehézségekbe ütközik.
Háromból két pedagógus szerint a megnövekedett munkaterhek és az ebből fakadó időhiány akadályozza a szakmai fejlődésüket, 17,2 százalékuk a pályaelhagyáson is gondolkodik, továbbá sok tanár – főleg pályakezdők – lakhatási problémákkal küzd, egyesek a fizetésük 50 százalékánál is többet költenek bérleti díjra vagy lakáshitelre.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének ügyvivője, Nagy Erzsébet hozzátette, sok pedagógus fél véleményt nyilvánítani, főleg a kisebb településeken élők, ahol a mobilitás (például munkahelyváltás) lehetősége is alacsony.
Úgy gondolja, a tankerületi rendszer is szájkosarat rakott sok pedagógusra – vannak, akik attól tartanak, ha nyíltan kritizálják a rendszert és emiatt hátrány éri őket, a tankerületben elintézik, hogy sehol máshol ne kaphassanak munkát.