Brutálisan berobbant a járvány Szlovéniában, minden második teszt pozitív
A járvány hihetetlenül gyorsan terjed az országban, az elmúlt napokban ugyanis minden második teszt pozitív lett. Mivel ennyire súlyos a járványhelyzet, már a lakosság több mint fele egyetért azzal, hogy az oltatlanokat korlátozni kellene.
A Dnevnik című szlovén napilap által végzett közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 60 százaléka támogatná a kormány azon döntését, miszerint, akik nincsenek beoltva és nem estek át a fertőzésen, ne járhassanak munkába és ne végezhessenek egyéb aktivitást, negatív teszt felmutatása ellenében sem. A mindenkire vonatkozó, teljes lezárások lehetőségével ugyanakkor, mindössze 20 százalék értett egyet.
A szlovén kormány még a múlt hónapban tette kötelezővé az állami hivatalok alkalmazottai számára az oltást, amennyiben nem estek át a fertőzésen. Az alkotmánybíróság azonban nemrég ideiglenesen felfüggesztette a rendeletet.
Keddre 3763 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, és a fertőzés következtében öt beteg halt meg. Kórházban 1074 beteget ápolnak, közülük 236-an vannak intenzív osztályon. A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 1 210 122-en kaptak védőoltást, közülük 1 132 229-en már a második adagot is. Ez a beoltható lakosság 57, illetve 54 százaléka.
A valamivel több mint négymilliós Horvátországban az elmúlt 24 órában 4443 új koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, s a vírus okozta Covid-19 betegségben 50-en haltak meg. Kórházban 2378 beteget ápolnak, közülük 289-en vannak lélegeztetőgépen. Az országban eddig 2 060 023-an kaptak védőoltást – a teljes lakosság 50, a felnőtt lakosság 60 százaléka -, közülük 1 865 294-an már a második adagot is felvették.
Horvátországban keddtől kötelező a koronavírus elleni védettségi igazolást az állami szférában. Azoknak, akik nem kaptak oltást, vagy nem estek át a fertőzésen, hetente kétszer kell teszteltetniük magukat. Az új rendelet okozott némi fennakadást az országban. Sokan nem tudtak tesztet végeztetni, főleg a kisebb járásokban és városokban, mert a tesztelőhelyek nem voltak felkészülve a nagy érdeklődésre. Ugyanakkor voltak olyanok is, akik megtagadták a tesztelést, nekik távol kell maradniuk a munkahelyükről.
(MTI)