Szlávik elmondta, a betegek mekkora százaléka küzd poszt-COVID tünetekkel
Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológusa a TV2 Mokka című műsorában elmondta, emelkedésnek indult azoknak az aránya, akik úgynevezett poszt-COVID tünetekben szenvednek.
Szlávik elmondása szerint a járvány kezdetén mintegy 10-15 százalék közé volt tehető azoknak az aránya, akik poszt-COVID tünetekkel – fáradtság, fejfájás, hosszú távú köhögés, fulladás, légszomj – küzdöttek, ám ez a szám emelkedésnek indult.
A szakértő meglátása szerint ahogy telik az idő, azt látjuk, hogy a betegek 30-35 százaléka nem tud visszatérni a normális élethez a poszt-COVID tünetek miatt, melyeket mint mondta, összességében nagyon nehéz kezelni.
Kitért arra is, hogy alakultak olyan poszt-COVID ambulanciák, ahol például légzőtornával, különböző légzést segítő eszközökkel lehet segíteni a betegeken, akik így vissza tudnak térni az előző életbe. Mint mondta, ez sajnos nagyon nehéz, és ráadásul nem függ a betegség súlyosságától, már enyhe betegségnél is érzékeltek hosszantartó tüneteket. „Rendkívül alattomos betegség” – tette hozzá.
Az infektológus kitért arra is, hogy hétfőtől valamennyi patikában elérhető lesz a favipiravir nevű vírusellenes készítmény, ami szigorúan a betegség elején, az első néhány napon alkalmazandó, amikor belázasodik az illető, vagy köhög, vagy pozitív lesz a koronavírus-tesztje.
Szlávik szerint ilyenkor alkalmazva lerövidítheti a betegség idejét, az ember hamarabb meg tud gyógyulni, elkerülheti a kórházat, tehát jótékony hatása van. A szakértő szerint optimistán kell hozzáállni a készítményhez:
Szlávik figyelmeztetett, hogy a gyógyszernek lehet teratogén hatása, tehát terhes nők vagy terhességet tervező nők nem szedhetik, de mint mondta, különösebb kontraindikációja ezen kívül nincsen a szernek.