Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
369,24 Ft
Euró
395,46 Ft
Font
468,40 Ft
Bitcoin
62,027 $

Szlávik elmondta, a betegek mekkora százaléka küzd poszt-COVID tünetekkel

Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház infektológusa a TV2 Mokka című műsorában elmondta, emelkedésnek indult azoknak az aránya, akik úgynevezett poszt-COVID tünetekben szenvednek.

...svg content...Budapest, 2020. február 4. Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház - Országos Hematológiai és Infektológiai Intézet osztályvezetõ fõorvosa sajtótájékoztatót tart a Szent László kórházban kivizsgált, a kínai Vuhanból hazatért magyarok és az elõzõ napon este beszállított kínai állampolgár állapotáról a Szent László Kórházban 2020. február 4-én. Szlávik János közölte: mindenki egészséges, akit az új koronavírus gyanújával kórházi megfigyelés alatt tartanak Magyarországon. MTI/Kovács Attila
Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Szlávik elmondása szerint a járvány kezdetén mintegy 10-15 százalék közé volt tehető azoknak az aránya, akik poszt-COVID tünetekkel – fáradtság, fejfájás, hosszú távú köhögés, fulladás, légszomj – küzdöttek, ám ez a szám emelkedésnek indult.

A szakértő meglátása szerint ahogy telik az idő, azt látjuk, hogy a betegek 30-35 százaléka nem tud visszatérni a normális élethez a poszt-COVID tünetek miatt, melyeket mint mondta, összességében nagyon nehéz kezelni. Soron kívül Pride pikniket tartott David Pressman, több magyar politikus is részt vett az eseményen

Kitért arra is, hogy alakultak olyan poszt-COVID ambulanciák, ahol például légzőtornával, különböző légzést segítő eszközökkel lehet segíteni a betegeken, akik így vissza tudnak térni az előző életbe. Mint mondta, ez sajnos nagyon nehéz, és ráadásul nem függ a betegség súlyosságától, már enyhe betegségnél is érzékeltek hosszantartó tüneteket. „Rendkívül alattomos betegség” – tette hozzá.

„Kiindulva abból, hogy a távol-keleti koronavírusnál volt olyan beteg, akinél ez egy-másfél évig is eltartott, azt kell mondjam, hogy sokáig [tart]. A sokáig alatt hónapokat kell érteni, ez egy nagyon lassú folyamat, amíg ez megnyugszik, de azért a jó hír az, hogy elmúlik, csak addig kell kibírni”

mondta Szlávik.

Az infektológus kitért arra is, hogy hétfőtől valamennyi patikában elérhető lesz a favipiravir nevű vírusellenes készítmény, ami szigorúan a betegség elején, az első néhány napon alkalmazandó, amikor belázasodik az illető, vagy köhög, vagy pozitív lesz a koronavírus-tesztje.

Szlávik szerint ilyenkor alkalmazva lerövidítheti a betegség idejét, az ember hamarabb meg tud gyógyulni, elkerülheti a kórházat, tehát jótékony hatása van. A szakértő szerint optimistán kell hozzáállni a készítményhez:

„Úgy kell felfogni, hogy van valami a kezünkben, ami nagy valószínűséggel ártalmatlan, viszont javíthat a betegek állapotán. Mivel úgy tűnik, hogy nincsen konkrétan hatékony vírusellenes készítmény, ezért minden lehetőséget meg kell ragadni, hogy segítsünk a betegeken, és az egyik ilyen lehetőség a favipiravir”

Szlávik figyelmeztetett, hogy a gyógyszernek lehet teratogén hatása, tehát terhes nők vagy terhességet tervező nők nem szedhetik, de mint mondta, különösebb kontraindikációja ezen kívül nincsen a szernek.