Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szlávik elárulta, hogyan fejlődött a magyar koronavírus-kezelés

Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház osztályvezető infektológus főorvosa elmondta, szerencsére nagyon sokat fejlődtünk a koronavírus-járvány kezelésében, és már olyan gyógyszereket használunk, amelyeket korábban más betegségeknél alkalmaztunk sikeresen.

Belföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Szlávik János, a Dél-Pesti Centrumkórház osztályvezető infektológus főorvosa elmondta, szerencsére nagyon sokat fejlődtünk a koronavírus-járvány kezelésében, és már olyan gyógyszereket használunk, amelyeket korábban más betegségeknél alkalmaztunk sikeresen.

Az InfoRádió a Szlávikkal készített interjújában azt fejtegette, hogy közel egy éve kezelnek már Magyarországon koronavírusos betegségeket, és már tízezer ember esett a járvány áldozatául. A fontos kérdés ennek kapcsán hangzott el: hogyan fejlődött a kezelések technikája? Soron kívül Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Szlávik kifejtette, hogy ma már van a kezünkben egy erős antivirális készítmény, amit korábban az Ebola ellen használtak, és úgy tűnik, hogy hatékony a koronavírus ellen. Ezen felül még használunk úgynevezett immunelnyomó terápiákat, használunk plazmaterápiát és immunglobulin terápiát is. Mint mondta:

„Ma már tudjuk, hogy a betegeket pontosan hogy kell az intenzív osztályon lélegeztetni, nagyon sokat fejlődött a technika”

Azt azonban leszögezte, hogy nem érdemes elfelejteni, Magyarországon a betegek nagy része idős és sokfajta betegségben szenvedő ember, és a hazai gyakorlat is azt igazolja, hogy azok, akik egyszer koronavírussal megfertőződtek és még ha meg is gyógyultak, később más betegség miatt például az intenzív osztályon meghalnak, akik így szintén koronavírus-áldozatok.

Mint mondta, ebből kifolyólag tűnhet úgy, hogy Magyarországon kicsit magasabb a halálozás, mivel más országok nem ezt a technikát alkalmazzák. Például van olyan ország is, amely csak azt tekinti koronavírus-halottnak, aki közvetlenül a koronavírus okozta tüdőgyulladásban hal meg, de nyilván ez alacsonyabb halálozási számokat is eredményez – mint utalt rá Szlávik.

Az infektológus arra is kitért, hogy nagyon sok mindent tanultak az intenzív osztályon dolgozók is a járvány során. Egy lélegeztetőgép használatának a tanulásához ugyanis hosszú hónapok, évek is kellhetnek. Megemlítette azt is, hogyan sikerült javítania lélegeztetőgépről visszatérők arányát is:

„Nagyon elterjedt újabban a hasra fektetés, mert a hason fekvő betegeknek az oxigenizációja sokkal jobb, mint az oldalt vagy hanyatt fekvőké. Sok beteg azért a lélegeztetőgépről is vissza tud térni az osztályra”

Szlávik végül kitért arra is, miért igazán kellemetlen betegség a koronavírus, mivel sajátossága, hogy nagyon sok szövődménnyel jár. Mint mondta, nagyon ritka az olyan betegség, amely ennyi szervrendszert támad meg, még csak végig sem lehet sorolni, mennyi problémával néznek szembe a koronavírus-betegek.

A problémát nehezíti, hogy a betegek 10-20 százalékának ráadásul posztkoronavírusos tünetekkel is szembe kell néznie, mint a gyengeség, fáradtság, fejfájás, alvászavar, köhögés, és több embernél nem vagy csak részlegesen tér vissza a szaglása és az ízlelése. Szlávik pedig elmondta, ez a pusztító folyamat hogyan is néz ki orvosilag:

Eleinte a vírus dominál, pusztítja a tüdőt, támadja azokat a szerveket, ahol még olyan receptorok vannak, ahova be tud férkőzni. Egy idő után színre lép az embernek a saját immunrendszere, elkezd hibásan működni, az immunsejtjeink megtámadják a saját emberi szerveinket és sejtjeinket. Ez az úgynevezett citokinvihar”

mondta a rádiónak Szlávik.

„Ez egy olyan mértékű vihar, amikor a beteg nagyon gyakran intenzív osztályra kerül. Ezt lehet különböző immunterápiákkal csillapítani, de ez rendkívül riasztó tünet és nagyon sokan emiatt halnak meg. Nagyon kevés olyan vírus van a történelemben, amely nemcsak önmagában veszélyes, hanem kivált egy olyan reakciót is, ami akár halálos is lehet” – zárta.

Nagy Mártont idegesíti, amikor a reptér visszavásárlását kritizálják

Nagy Márton nagyon is elégedett a Liszt Ferenc Repülőtér visszavásárlásával, amit aranytartaléknak is tart.

Donald Trump ismét felhívta Orbán Viktort

Donald Trump rövid időn belül másodszorra hívta fel Orbán Viktor miniszterelnököt, akivel minden bizonnyal elsősorban az ukrajnai helyzetről tárgyalt.