Szlávik arról, hogy kötelezővé kellene-e tenni az oltásokat, vagy sem
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az ATV Start című műsorában beszélt a jelenlegi helyzetről, és arról, hogy az első oltás mekkora védettséget ad.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház infektológus főorvosa az ATV Start című műsorában beszélt a jelenlegi helyzetről, és arról, hogy az első oltás mekkora védettséget ad.
Az ATV kérdésére Szlávik elmondta, jól érzi magát a koronavírus elleni oltását követően, hozzátéve, hogy az első oltás 75-80%-ban ad védettséget. Ez már önmagában egy igen magas szám, de a 95%-os hatékonyságot csak a második adaggal érhetjük el.
Mint arról már Müller Cecília országos tisztifőorvos is beszélt, maga a vakcina 100%-osan megvédi attól az embert, hogy súlyosan megbetegedjen vagy meghaljon a fertőzés következtében. Szlávik is kitért erre, hangsúlyozván, hogy milyen fontos a vakcina.
A szakember nincs azok között, akik kötelezővé tennék az oltást, mert szerinte csak olyan vírus ellen kellene meghozni ezt a döntést, amik eltüntethetőek a Föld színéről. A koronavírus azonban nem ilyen, ami állandóan változik, mutálódik.
A vakcinaútlevéről szintén mondott pár szót, hangsúlyozván, hogy szerinte ez értelmetlen lenne Európán belül, ha magas az átoltottság. Az viszont már előfordulhat, hogy egyes országokba csak így lehet majd belépni.
Szlávik is egyetért abban, hogy a vakcina a mostani tempóban érkezik Magyarországra, akkor a nyájimmunitást nagyon lassan fogjuk elérni. „Ráadásul ma 40-40 százalék azok aránya, akik beoltatnák és akik egyáltalán nem oltatnák be magukat.”
Megvan a lehetőség arra, hogy kötelezővé tegyék a koronavírus elleni oltást
Az orvos úgy látja, hogy a hatvan év alattiak körében magasabb oltási hajlandóságra lenne szükség, mert összességében ez a csaknem hárommillió ember sem lenne elegendő a nyájimmunitás kialakításához. Ebbe a csoportba tartoznak a hatvan évnél idősebbek, az egészségügyi dolgozók, valamint a szociális dolgozók.