Szívproblémákat okozhat a koronavírus még a tünetmentes pácienseknél is
Azt már egy ideje tudjuk, hogy a COVID-19 kórokozója főként a légzőrendszert és a légutakat támadja meg, azonban egyre több jel utal arra, hogy súlyos szövődményként akár a szívizomsejteket is károsíthatja a korábban egészséges embereknél.
Azt már egy ideje tudjuk, hogy a COVID-19 kórokozója főként a légzőrendszert és a légutakat támadja meg, azonban egyre több jel utal arra, hogy súlyos szövődményként akár a szívizomsejteket is károsíthatja a korábban egészséges embereknél.
Covid-lábujjak, stroke, vérrögösödés – ezek mind-mind a koronavírus-fertőzés nyomán kialakuló rendellenességek, amelyek sokszor végzetesek lehetnek. Korábban már bebizonyították az orvosok, hogy az idősebb személyeknél akár a szívizomszövetek elvékonyodása is létrejöhet, mivel a vírus megemelheti a vérnyomást, ezáltal a szív erősebben kezd el verni, így nagyobb a kockázata az infarktusnak is.
Nemrég azonban egyre több fiatal amerikai sportolónál ugyanúgy kimutatták a vészjósló elváltozásokat a szervezet talán egyik legfontosabb szervében, melynek leállása perceken belül halálhoz vezethet.
Az Indianai Egyetem atlétáinál a kezelőorvosok azt vették észre, hogy miokardiális sérülések keletkeztek, mégpedig közvetlenül a koronavírus-fertőzésből való felépülés után. A Scientific American beszámolója szerint a Major League Baseball egyik dobójátékosa, Eduardo Rodriguez úgy érezte magát, „mint egy 100 éves” – minden lépése után alig kapott levegőt, végül kiderült róla, hogy szívizomgyulladása, más néven miokarditisze van.
Miokarditisz akkor alakulhat ki, ha a vírus egyből a szívet támadja, vagy ha az immunrendszer működik túlságosan intenzíven a kórokozóra reagálva, ezáltal készteti a szervet arra, hogy erőteljesebben verjen, ami később gyulladást idézhet elő.
Ami még inkább meglepő, hogy a fertőzés nyomán kialakuló szívizomgyulladás egyáltalán nem korspecifikus – ugyanúgy fennállhat a veszélye a miokarditisznek még a fiataloknál, sőt, a gyerekeknél is. Erre példaként szolgálhat annak a 11 éves kisfiúnak az esete, aki egy ritka, úgynevezett multiszisztémás gyulladásos betegségben (MIS-C) szenvedett és szívizomgyulladásban hunyt el, boncolás közben pedig a patológusok koronavírus-részecskéket találtak a szívszövetekben, így halálnak okát is inkább a COVID-19-hez kötötték.
A diagnózis sem egyszerű az orvosok számára, hiszen bár a miokarditisz sokszor légszomjjal, mellkasi fájdalmakkal, magas lázzal és fáradékonysággal jár, néha semmilyen tünetet nem észlelnek magukon a páciensek.
Kutatók megállapították, hogy a COVID-19 halálesetek mintegy 7%-áért szívizomgyulladás a felelős, és a komplikációk java részében is a szívfunkciók sérültek. Szerencsére a miokarditisz sokszor saját magától eltűnhet, ugyanis a szervezet képes magától leküzdeni a gyulladást.
Ha mindez mégsem történne meg, szteroidokkal és immunoglobulinokkal hatékonyan kezelni lehet a virális eredetű szívizomgyulladást, ezért ha még időben diagnosztizálják mind a koronavírust, mind a miokarditiszt, egészen biztosan fel lehet épülni az egyébként életveszélyes szövődményekkel járó betegségből.
Ne hagyd ki: