Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Szijjártó: az EU biztatja is az ukránokat, hogy „rendkívül szemtelenül viselkedjenek”

A miniszter szerint az Európai Bizottság minket próbál meggyőzni arról, hogy engedjük a szankciókat és hagyjuk azt, hogy az ukránok a „bolondját járassák velünk energiabiztonság szempontjából”.

...svg content...Fotó: MTI/Purger Tamás
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Szijjártó Péter szerint a hétfői, európai uniós tagországok külügyminisztereinek ülése előtt világossá tették, hogy garanciák kellenek vagy az ukránoktól, vagy az Európai Uniótól arra, hogy a jövőben az energiabiztonságunkat nem fogják fenyegetni. Kijelentette: nem lehet károkat okozni a magyar gazdaságnak és kockára tenni a magyar energiabiztonságot. Elmondása szerint az európai uniós tagországok külügyminisztereinek feladata dönteni arról, hogy meghosszabbítják-e az Oroszországgal szemben fennálló szankciós intézkedéseket.

Majd hozzáfűzte: az utóbbi három évben „minden egyes nap ugyanaz volt az álláspontunk: a szankciók károkat okoznak”, az európai gazdaságnak jóval nagyobbat, mint az orosznak, nem visznek közelebb a békéhez, csak az európai emberek életszínvonalát csökkentik és az európai országoknak okoznak gazdasági veszteségeket. A miniszter szerint ezáltal világossá vált, hogy „nekünk van igazunk”. De azt is hangsúlyozta: az elmúlt években nagyon sokat küzdöttek azért, hogy olyan szankciók ne lehessenek, amelyek a nemzetbiztonsági, nemzetstratégiai érdekeinket súlyosan sértették volna.

„Ezért például soha nem tudtak a brüsszeliek az akaratuk ellenére sem szankciókat életbe léptetni például a földgázszállításban vagy a nukleáris ipari együttműködésben” – magyarázta. Emellett Szijjártó arról is szót ejtett, miszerint ezzel párhuzamosan az energiabiztonság területén az Európai Unió „nemcsak hogy félrefordítja a fejét (..), hanem még bizonyos szempontból biztatja is az ukránokat arra, hogy rendkívül szemtelenül viselkedjenek (…) az európai uniós országok egy csoportjával, így gyakorlatilag magával az Európai Unióval szemben”.

„Az elmúlt időszakban részben korlátozták a Magyarországra és Szlovákiába irányuló olajszállításokat, támadások történtek a Török Áramlat vezetékkel szemben, leállították a Közép-Európába irányuló földgáztranzitot Ukrajnán keresztül” – sorolta a miniszter, aki szerint ez a két dolog a jövőben nem mehet együtt párhuzamosan: nem lehet egyszerre károkat okozni a magyar gazdaságnak és közben kockára tenni a magyar energiabiztonságot. Így a holnapi ülés előtt Magyarország világossá tette, hogy garanciákra van szükség.

A magyar érdekeket képviselik

Szijjártó szerint ez egy abszurd helyzet: minket, egy európai uniós tagországot és még néhány közép-európai országot, szintén uniós tagországokat, az energiabiztonságunkat veszélyezteti egy olyan ország, amely tagjelölt, tehát tagja akar menni az Európai Uniónak. Eközben az Európai Bizottság minket próbál meggyőzni arról, hogy engedjük a szankciókat és hagyjuk azt, hogy az ukránok a „bolondját járassák velünk energiabiztonság szempontjából”. Ám „ez nem fog menni a jövőben, ezt világossá tették” – hangzott el az MTI szerint a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök azon megjegyzésére, miszerint ha „Orbán Viktor blokkolja a szankciókat, akkor egyértelműen kiderül, hogy Putyin csapatában játszik és nem a miénkben”, Szijjártó Péter úgy reagált: az európai politikában van jó néhány olyan „Soros -bérenc”, aki el sem tudja képzelni, hogy vannak olyanok, akik a saját érdekeiket képviselik. „Mi a magyar érdekeket képviseljük, nekünk Magyarország az első” – szögezte le, hozzáfűzve: a szomszédban folyó háborúról „világos a véleményünk”, de ez nem a mi háborúnk és ezért nem vagyunk hajlandók ennek a terhét viselni.

A külgazdasági és külügyminiszter ezután arra utalt, hogy mindazok a támadások Magyarországgal szemben, amelyek Brüsszelből a „jogállamiság álcájával érkeznek”, politikai támadások. „Azért, mert a brüsszeli liberális mainstream, a Soros-központ nem hajlandó elviselni, hogy Magyarországon az emberek patrióta politikára adtak felhatalmazást a magyar kormánynak. Magyarországon már tizenöt éve mondhatja magát rendkívül szerencsésnek azért, hogy az országban olyan politikai stabilitás van, amellyel sikerült kivédeni az összes ilyen rendkívül durva támadást” – fejtette ki.

A hétfői ülés kapcsán a miniszter korábban azt mondta, miszerint „a képlet világos: az innentől kezdve nem megy, hogy egyszerre fizessük mások háborújának árát s közben elnézzük az energiabiztonságunk kockáztatását”. Akkor is leszögezte, hogy hazánknak garanciára van szüksége, ezt pedig Kaja Kallas uniós külügyi főképviselőnek is elmondta a telefonos megbeszélésük során. „Nem minket kell győzködni, hanem az ukránoktól garanciát szerezni” – magyarázta Szijjártó Péter.

Szijjártó Péter rendkívül aggasztó dolgokat hallott az EU-s tanácskozáson Ukrajna kapcsán

Szijjártó Péter rendkívül aggasztó dolgokat hallott az EU-s tanácskozáson Ukrajna kapcsán

Szijjártó Péter külügyminiszter elmondta, mikről volt szó a hétfői tanácskozáson, többek között az ukrán háború kapcsán is.