Szijjártó: Brüsszelben új múlton dolgoznak, de „a szankciók igenis működnek”
Szijjártó Péter Brüsszelből jelentkezett be, ahol az energiaügyekért felelős miniszterek gyűltek össze, a külügyminiszteren pedig látható volt, hogy kemény órákon van túl, nem is csoda, amikor Nyugaton már egészen odáig mentek, hogy ők valójában sosem mondták azt, hogy a szankciók majd megállítják Oroszországot.
Szijjártó Péter nem finomkodott, amikor az újságírók elé lépett, és kijelentette: utolsó remény is elveszett, hogy tárgyilagos és racionális vitát lehessen folytatni, az érzelmek és az ideológia vette át a racionalitás helyét.
Joseph Borrell ismertette: vitatják, hogy elég nagy-e az európai segítség Ukrajna számára, Szijjártó viszont úgy véli, hogy ez egy mesterségesen kialakított verseny, de más versenyfutások is vannak.
Európai gazdaság nyeri azt a versenyt, amelyben a szankcióktól szenvedő gazdaságok indulnak. Az infláció az egekbe szökött, ahogy az energiaárak is, a gazdaság szenved, és azt is tudjuk, hogy ebből ki az, aki profitál.
De nem állunk jól az adott országok vagy intergrációs szervezetek által meghozott intézkedések az ukrajnai háborúval összefüggésben, hiszen a szankciók nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.
A külügyminiszter elmondta, hogy ma már Európában azt is vitatják, hogy egyáltalán léteztek olyan érvek, hogy a szankciók majd segítenek megállítani Oroszországot. Az Újmúlt Kft. már Brüsszelben is dolgozik.
Szijjártó azonban leszögezte: mi, magyarok, tisztában vagyunk azzal, hogy minél előbb békére van szükség, minél előbb véget kell vetni a háborúnak, a háború résztvevőit pedig egy asztalhoz kell ültetni. Minél előbb.
A kilencedik szankciók csomag kapcsán „egyesek odáig elmentek”, hogy azok, akik azt mondják, hogy a szankciók nem működnek, azok az orosz narratívát használják. Szijjártó ezt a kijelentést egyértelműen visszautasította.
Az Ukrajnának nyújtandó finanszírozási segély kapcsán elmondta, hogy Magyarország már korábban adott támogatást Ukrajnának, nem csak a háború kezdete óta, jóval korábban, mint azok, akik most Ukrajna legjobb barátainak mondják magukat.
Magyarország a közös európai hitelfelvételhez nem járul hozzá, azonban a rá eső részt hajlandó odaadni Ukrajnának, de csak kétoldalú alapon, közös hitelfelvétel árán nem, hiszen látjuk, hogy az előző hitelfelvételből is mi lett.
Megkérte ezzel kapcsolatban a kollégáit, hogy ne hazudják azt, hogy Magyarország nem hajlandó támogatni Ukrajnát, és azt se, hogy Magyarországon népszavazás lesz a szankciók kérdéséről.
A kiképzőmisszióból Magyarország kimarad, a konstruktív távolmaradás eszközével él, ugyanis a magyar kormány a békét akarja elérni, és nem azt, hogy tovább eszkalálja a helyzetet.