Szellembolygóvá alakíthatja a Földet a folyamatos népességfogyás
A demográfiai mutatók állandó romlása, valamint a születendő gyermekek és az elhalálozások között észlelhető felborult arány mind-mind arra utalnak, hogy a mai nagyvárosok a jövőben kiüresedhetnek.
A The New York Times riportjából kiderült, szakértők lesújtó előrejelzéseket tettek, a Föld lakossága ugyanis úgy tűnik, hogy a 21. század derekától kezdődően rohamos népességcsökkenés felé indulhat el, ami exponenciális jelleget ölthet.
Kínában a születések szabályozása révén olyannyira felborult az egyensúly, hogy bizonyos térségekben már manapság is lakosoktól üresen tátongó szellemvárosok vannak, Olaszországban pedig léteznek olyan régiók, ahol a kórházak szülészeti osztályát nem érdemes kinyitni napi szinten, mivel nagyon kevés csecsemő születik.
A dél-koreai egyetemeken annyira kevés a hallgató, hogy a kormány arra sürgeti a rektorokat, vonják össze a felsőoktatási intézményeket, miközben Japánban folyamatos elöregedést vetítenek előre a trendek.
Frank Swiaczny, az ENSZ egykori biztosa szerint gyökeres paradigmaváltásra lenne szükség, az országoknak ugyanis meg kell tanulniuk alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez és a népesség csökkenéséhez, máskülönben hosszú távon elkerülhetetlen a tragédia.
Az egyik kínai város, Hokang egyetlen évtized alatt elveszítette lakosságának több mint tíz százalékát, melynek következtében a házak és lakások árai jelentősen visszaestek, mégsem tudják a környékre csábítani a fiatalokat.
Németországban valamelyest sikerült enyhíteni a népességfogyás mértékén a szociális juttatások bevezetésével, amit Magyarországon is nagy sikerrel alkalmaznak, bár ahhoz, hogy a fertilitási ráta megfelelő legyen, még rengeteg a teendője a kormányok illetékes minisztériumainak.