Széles spektrumú koronavírus-gyógyszert fedeztek fel brit kutatók
Az új készítmény nemcsak COVID-19, hanem más légúti megbetegedéseket okozó vírus ellen is hatásosnak bizonyult.
A Nottingham Egyetem professzora, Kin-Chow Chang által vezetett kutatásban az egyetem állatorvosi kara, az állat- és növényegészségügyi ügynökség, a Kínai Mezőgazdasági Egyetem és a Pirbright intézet vett részt – írta az Index hírportál.
Az újonnan felfedezett szer, a széles spektrumú vírusellenes hatású thapsirgargin koronavírusokon kívül RSG-vel és influenza-A-val szemben is hatékony. A széles spektrumú hatás azért fontos, mivel a légzőszervi panaszokat okozó vírusok nem mindig különíthetőek el tünetek alapján, a szer viszont vírusteszt nélkül használható.
A thapsirgargin egy újgenerációs készítmény, ami a szervezetre hatva fejti ki hatását, szemben a hagyományos vírusellenes gyógyszerekkel, amelyek a vírust támadják meg közvetlenül.
A növényi eredetű vírusellenes szer eddig hatékony volt az általános vírusellenes immunválasz generálásában. Kiderítették, hogy félórás alkalmazása 48 órára megakadályozta, hogy a vírusok másolatokat készítsenek magukról, továbbá gyomorra jellemző savas közegben is stabil maradt a gyógyszer, illetve a vírusok sem tudtak ellenállóbbá válni a thapsirgarginnal szemben.
„A jelenlegi járvány is rámutatott, hogy nagy szükség van hatásos vírusellenes szerekre és oltásokra a fertőzés ellen. Mivel a jövőbeli járványok is vélhetően állati eredetűek lesznek, ahol állatról emberre és emberről állatra szállhat a ragály, az újgenerációs vírusellenes szereknek, mint a thapsigargin, kulcsszerepe lehet a fertőzések megakadályozásban állatoknál és embereknél egyaránt” – magyarázta Chang professzor.
„Egyértelműen további tesztekre van szükség, de a jelenlegi eredmények alapján a thapsigargin és származékai ígéretes kezelést jelentenek a Covid–19 és influenzavírusok ellen, illetve potenciálisan a következő világjárvány ellen is” – zárta gondolatait a szakember.