Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szaúd-Arábia tűzszüneti tervet ajánlott fel a jemeni lázadóknak

Szaúd-Arábia hétfőn fegyverszüneti javaslatot tett a jemeni húszi lázadóknak, amely magában foglalja országuk fő repülőterének újranyitását, ez pedig a legújabb kísérlet a világ legsúlyosabb humanitárius válságát kiváltó háborúban folytatott harcok megállítására.

...svg content...Illusztráció. Forrás: MTI/EPA/Jajha Arhab
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A javaslatot azután lépték meg, hogy a lázadók fokozták a királyság olajlelőhelyei elleni drón- és rakétatámadások kampányát, rövid ideig megrendítve a globális árakat a koronavírus-járvány közepette. Rijád ezen felül szemmel láthatóan megpróbálja helyreállítani imázsát az Egyesült Államokkal Joe Biden elnöksége alatt, ezért nemzetközi kritikákat hallgatott meg a civileket célzó légicsapások és az embargók miatt, amelyek súlyosbítják a káoszt egy éhínség szélén álló nemzet életében.

Az azonban továbbra is kérdés, hogy a terv megvalósul-e, ugyanis egy egyoldalúan bejelentett szaúdi tűzszüneti terv egy az egyben összeomlott tavaly. Marib kulcsfontosságú városa és a szaúdi vezetésű koalíció körüli feszültség nyomán vasárnap légicsapásokat intéztek Jemen fővárosára, Szanaa-ra. Az Egyesült Királyság szerint egy újabb feltételezett légicsapás Hodeida kikötővárosában egy élelmiszer-előállító vállalatot ért el. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Azt akarjuk, hogy a fegyverek teljesen elhallgassanak” – mondta Faisal bin Farhan herceg és szaúdi külügyminiszter az újságíróknak egy rijádi televíziós sajtótájékoztatón. – Most minden a húszikon múlik, mi készek vagyunk elindulni az úton. Reméljük, hogy azonnal tűzszünetet tarthatunk, de a húszikra hárul a feladat.”

Egy magas rangú húszi-tisztviselő, aki az előírásoknak megfelelően névtelenül beszélt a The Associated Press lappal, elmondta, hogy a lázadók tisztában voltak a javaslattal és közvetlen kapcsolatban álltak a szaúdiakkal, valamint az ománi partnerekkel, szerinte azonban a szaúdiaknak többet kell tenniük a tűzszünet megvalósításáért, amiről az irániak által támogatott lázadócsoport más tagjai is ugyanígy vélekednek.

Szaúd-Arábia közölte, hogy a tervet hétfőn később bemutatják a húszik és Jemen nemzetközileg is elismert kormányának. Mindkettőnek el kell fogadnia a továbblépés tervét, az ütemtervet pedig valószínűleg Martin Griffiths, az ENSZ jemeni különleges megbízottja határozza majd meg.

„Kétségtelen, hogy minden erőfeszítést meg kell tenni a konfliktus és a jemeni emberek szenvedésének megszüntetése érdekében, és az Egyesült Nemzetek Szervezete azt várja, hogy folytassa a felekkel folytatott munkáját e cél elérése érdekében” – mondta Farhan Haq, az Egyesült Királyság helyettes szóvivője.

Szaúd-Arábia két engedményt tett ugyan a húsziknak, ám közben nem kínált fel mindent, amit a lázadók korábban szerettek volna. Az első a Szanaa nemzetközi repülőtér újbóli megnyitását jelenti, amely Jemen számára létfontosságú kapcsolatot biztosít a külvilággal, és amely 2015 óta nem látott rendszeres kereskedelmi járatokat.

A másodikban a Hodeida kikötő által az olajimport során keletkező adókat, vámokat és egyéb díjakat a jemeni központi bank közös számlájára helyeznék, mely hozzáférhető lenne a húszik és Jemen elismert kormánya számára a köztisztviselők kifizetéséhez és egyéb programok finanszírozásához.

A szaúdi kormány és az általa támogatott jemeni kormány a múltban azzal vádolta a húszikat, hogy ellopták ezeket az alapokat, az Egyesült Királyság szakértői testületének idei jelentése szerint ugyanis a húszik mintegy 200 millió dollárt „tereltek el” az alapból.

Egyelőre azonban továbbra is kérdéses, hogy a húszik elfogadják-e a szaúdi javaslatot. Mohammed Ali al-Houthi, a húszik vezetője pénteken országos tűzszüneti javaslatot tett, amennyiben Szaúd-Arábia újranyitja Szanaa repülőterét a kereskedelmi járatok számára, és megszünteti a Hodeidába irányuló teherszállítás korlátozásait, mely egyébként az ország legjelentősebb kikötője.

Több húszi tisztviselő is megszólalt az ügyben, ám többségük ugyanaz mondta: nincs semmi újdonság a szaúdi kezdeményezésben, ami azonban elengedhetetlenül fontos lenne a megállapodáshoz, az a reptér és a kikötő újranyitása.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.