Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szaúd-Arábia és Kína tovább mélyítette stratégiai kapcsolatait

Hszi Csin-ping kínai elnök személyesen látogatott el Szaúd-Arábiába, hogy a két ország megerősítse partnerségét az energia és a védelem terén.

...svg content...Fotó: MTI/EPA/Szaúdi királyi udvar/Bandar Aldzsalud
Közel-Kelet
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Al Jazeera jelentése szerint Szaúd-Arábia és Kína megerősítette együttműködését a globális olajpiacon: a kínai elnök személyesen látogatott el az országba, a találkozó célja pedig az volt, hogy megerősítsék olajpiaci együttműködésüket, valamint elmélyítsék stratégiai kapcsolataikat a „belügyekbe való nem beavatkozás elve” kapcsán.

Hszi Csin-ping kínai elnök és Szalmán szaúdi király szerdán találkozott először, ám azóta egy sor stratégiai megállapodást írtak alá, köztük egy olyat is, mely a Huawei kínai techóriást is érinti. A két fél pénteken egy közös nyilatkozatot is kiadott, melyből kiderült, hogy a két vezető tárgyalásokat folytatott az országaik közötti „átfogó stratégiai partnerségi kapcsolatok megerősítésének és fejlesztésének módjairól”. Soron kívül Orbán Viktor mélységesen elítéli Magyar Péter szavait

A térségben aktuális biztonsági aggályokra utalva pedig a két vezető egyetértett abban, hogy tovább kell erősíteni együttműködésüket az iráni nukleáris program „békés jellegének biztosítása érdekében”, továbbá kijelentették, hogy Teheránnak „tiszteletben kell tartania a jószomszédi viszony alapelveit”.

A kínai külügyminisztérium a kínai elnök szavait idézve azt írta, Kína várakozással tekint a Szaúd-Arábiával és az arab államokkal való együttműködés felé, ezek a találkozók pedig mérföldkőnek számítanak a kínai-arab kapcsolatok történetében, céljuk pedig, hogy „új magasságokba emeljék ezen kapcsolatokat”.

Rijád is kiadott egy nyilatkozatot a találkozók kapcsán, s arról számoltak be, hogy az ország vezetése „ragaszkodik az egy Kína elvéhez”, mely szerint Tajvan is Kína része, nem pedig egy autonóm ország. Ezzel együtt Peking is jelezte, hogy „ellenez minden olyan lépést, mely beavatkozna Szaúd-Arábia belügyeibe”.