Szakértők egy csoportja megtalálhatta a koronavírus eredetét
A koronavírus-világjárvány eredetét kutató szakemberek arra gyanakodnak, hogy a kínai Vuhan piacán lévő nyestkutyáknak lehetett köze a dologhoz.
Az MTI szerint nemzetközi szakértők egy csoportja közölte, hogy a Covid-19 első emberi megbetegedéseinek helyszíne közelében, a kínai Vuhan város piacán gyűjtött genetikai mintákban a nyestkutyák DNS-e keveredett a vírussal, ami arra utal, hogy a pandémia állatoktól származhatott.
Más szakemberek még nem ellenőrizték le az elemzést, egyúttal továbbra is bizonytalan, hogy kezdte a vírus megbetegíteni az embereket, s ahhoz, hogy kiderüljön, mi volt előbb, a most elemzett DNS-t össze kell vetni a vírus evolúciójának adataival.
Az állatok talán vírusfertőzöttek voltak
A mintákat a vuhani élőállatpiac felületeiről gyűjtötték 2020 elején, az adatokat pedig a világ legnagyobb nyilvános vírusadatbázisába töltötték fel (bár azóta eltűntek onnan), s egy francia biológus osztotta meg azt egy kutatócsoporttal, amely Kínán kívül vizsgálódik az ügy kapcsán.
A The Atlantic amerikai magazin számolt be először a tudósok eredményeiről, akik arra jutottak, hogy az egyik, vadkereskedelemben használt standról vett Covid-pozitív minták nyestkutyák génjeit is tartalmazták, vagyis az állatok talán vírusfertőzöttek voltak.
Ezáltal megvan rá az esély, hogy azok az állatok, amelyek a DNS-t tartalmazták, a vírust is hordozták, s ez messze a legerősebb bizonyíték az állati eredet mellett, ám a WHO Covid-19 technikai vezetője, Maria Van Kerkhove néhány egyéb dologra is felhívta a figyelmet.
Több verzió is lehetséges
A szakértő szerint az analízis egyetlen állaton belül sem talált vírust, és arra sem talált bizonyítékot, hogy valamely állat embert fertőzött volna meg. Ám az is lehetséges, hogy az emberek hurcolták a vírust a piacra és fertőzték meg a nyestkutyákat, míg az is, hogy fertőzött emberek hagyták a vírus nyomait az állatok mellett.
Mark Woolhouse, az Edinburgh-i Egyetem fertőző betegségeket kutató szakértője elmondta, az lesz a döntő, amikor a nyestkutyák genetikai szekvenciáit összevetik az új típusú koronavírus evolúciójának adataival – derül ki a Napi.hu beszámolójából.