Szakértő: nem az első vakcináink lesznek a legjobbak
Dr. Peter Hotez, a Baylor Gyógyszerészeti Egyetem professzora szerint nagyon nehéz levonni messzemenő következtetéseket az Oxfordi Egyetem által a saját fejlesztésű vakcinájukról hétfőn publikált előzetes adatokból.
Dr. Peter Hotez, a Baylor Gyógyszerészeti Egyetem professzora szerint nagyon nehéz levonni messzemenő következtetéseket az Oxfordi Egyetem saját fejlesztésű vakcinájáról szóló hétfőn publikált előzetes adatokból.
Globális viszonylatban egyre inkább felgyorsulóban van a koronavírus-járvány terjedése, így egyre gyorsabban dolgoznak a különböző gyógyszergyárak és biotechnológiai cégek tudósai, hogy minél hamarabb el tudjuk érni a kívánt vakcinát. Dr. Peter Hotez jóslata szerint ez a legoptimálisabb esetben is csak a jövő év közepére lehet sikeres.
Hotez szerint az előzetes eredmények mind azt sugallják, hogy egy sokkal nagyobb számú önkéntes részvételével zajló kísérlet is szükséges lehet, ugyanis az eddigi adatokból nehéz normális következtetést levonni. A professzor azt is kiemeli, hogy kell még idő, mire értékelhető vakcinánk lesz, mivel annak fejlesztése mindig nagyobb időtartamot vesz igénybe.
„A védőoltások jelentős része jövőre fog a klinikai kísérletek harmadik fázisába, a tömeges tesztelési fázisba lépni, és akár még egy további évet is igénybe vehet, mire az adatokat megfelelően kiértékelik és bizonyosságot nyer, hogy a vakcina hatékony és biztonságos-e”, figyelmeztet a professzor, majd leszögezi: „ne felejtsük el, hogy az első vakcináink nem biztos, hogy a legjobbak lesznek”.
Hotez úgy látja, a legtöbb védőoltás esetén egyelőre csak részleges védelemről tudunk beszélni, vagyis az emberek talán el tudják majd kerülni a súlyos megbetegedést, viszont a fertőzést nem akadályozza meg. Ez pedig azt jelenti, hogy ebben az esetben továbbra is fent kell tartani az egészségügyi óvintézkedéseket.