Szakértő: jó ötlet a praxisközösség, de kellenek változtatások
Rékassy Balázs orvos és egészségügyi szakközgazdász az InfoRádiónak fogalmazott úgy, hogy változtatni kell az alapellátás fejkvótás finanszírozásán, mert csak így érné meg a háziorvosoknak praxisközösségekbe tömörülniük.
Rékassy Balázs orvos és egészségügyi szakközgazdász az InfoRádiónak fogalmazott úgy, hogy változtatni kell az alapellátás fejkvótás finanszírozásán, mert csak így érné meg a háziorvosoknak praxisközösségekbe tömörülniük.
A szakember Orbán Viktor múlt szombaton közzétett videójára reagált, melyet közvetlen az akciócsoportokkal tartott ülését követően töltött fel a közösségi oldalára. Ebben a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a háziorvosokra vonatkozó szabályok megalkotására még folynak az egyeztetések, de a cél, hogy a jövőben praxisközösség jöjjön létre, és ne legyen üres praxis Magyarországon.
Rékassy úgy véli, egyáltalán nem rossz ötlet a praxisközösség, ugyanis az orvoslás mindenhol egy csoportmunka, a diplomás ápolótól a nővéreken át az esetmenedzserig, többen hatékonyabban tudnak együttdolgozni. Azt ugyanakkor kiemeli, jelenleg hazánkban a háziorvosi praxisok 8-9 százaléka betöltetlen.
A szakértő azt is hozzátette, további problémaforrás, hogy a háziorvosok nem kis része vagy már nyugdíjas, vagy 5-10 éven belül eléri a nyugdíjkórhatárt, és nem biztos, hogy már részt vennének a rendszer nagy átalakításában. Rékassy ugyanakkor azt érzi, hogy a lakosság hosszú távon jobban járna a praxisközösséggel.
Rékassy szerint amin mindenképpen változtatni kell ehhez, az a fejkvótás finanszírozás. Elmondása szerint a modern felfogás arról szól, hogy a fejkvótás kártyapénz adhatná a háziorvosi praxis finanszírozásának alapját, de ezekhez mindenképpen eredmény-teljesítményalapú szorzóknak kellene párosulniuk a prevenciós szolgáltatások mennyisége, krónikus betegségek ellátásának minősége mentén.
A szakember azt is kiemelte, hogy szerinte a magyar kormány engedheti meg, hogy csak az alkalmazotti orvosi bérek nőjenek, hanem bizony a vállalkozói orvosi jövedelmeknek is nőnie kell, ha vonzóvá akarják tenni a háziorvosi szakmát. Amennyiben ezek a feltételek teljesülnek, jó esély van a tervezett reformra.