Száguldozó űrvulkánra bukkantak a Naprendszer közepén
Csillagászok felfedeztek egy 41 836 km/h-ás sebességgel közlekedő repülő objektumot a Naprendszerben, ami minden bizonnyal egy furcsa csóvát maga mögött húzó üstökös lehet.
A Spaceweather.com asztronómusa, Tony Phillips szerint egy hatalmas méretekkel rendelkező űrvulkánról lehet szó, ami folyamatosan kriomagmát lövell az univerzumba, miközben a felszínén állandó kitörések történnek.
A Schwassmann-Wachmann 1 (29 P) névre keresztelt üstökös egy kolosszális, 60 kilométer átmérőjű jéggömb, ami hemzseg a szupervulkánoktól, melyek évente legalább húsz alkalommal kitörnek, és lávaszerű fagyos anyagok és jég keveréket szórják ki a világűrbe.
Az először 1927-ben detektált objektum keringési pályája a Szaturnusz és a Jupiter közé esik, így attól szerencsére nem kell tartanunk, hogy a Földet is elérik ezek a gigantikus kitörések.
A legutóbbi fellángolást idén szeptember 25-én észlelték, ami a legerőteljesebbnek bizonyult az elmúlt 40 évben. A kitörések 56 órán keresztül tartottak, melyek révén vulkánok a Földön megszokott láva helyett úgynevezett kriomagmát bocsátottak ki a környezetükbe, melyek főként hideg szénhidrogénekből, metánból és etilénből állnak.
Az üstökös felszínének konzisztenciáját leginkább a viaszhoz lehet hasonlítani, amelyen rengeteg rés keletkezhet. Ha ezek a hézagok feltárulnak, folyadékban oldott nitrogén és szén-monoxid tör fel a szikladarab mélyéről – a jelenséget a földi űrtávcsövekkel is meg lehet figyelni.