Sokkot kapott a család a fiatal palesztin nő lelövése miatt
Mai Afaneh látszólag boldog családi életet élt és teljes karriert futott be. Így amikor szerdán kora reggel elhagyta ciszjordániai otthonát, senki sem gondolta, hogy valami baj van.
Nem sokkal később azonban a családja megkapta a lesújtó hírt, miszerint izraeli katonák lelőtték, állítólag egy autós merényletkísérlet után. Néhány rövid pillanat alatt egy újabb statisztika lett belőle – a legutóbbi az izraeli hadsereg által tisztázatlan körülmények között meggyilkolt palesztinok listáján.
Az esetek hasonlóan játszódnak le: a hadsereg egy palesztin támadó által elkövetett támadási kísérletről számol be, aki általában egyedül cselekszik, és nem áll kapcsolatban semmilyen militáns csoporttal. Ezután azt állítják, hogy a katonák „semlegesítették” a támadót.
Az izraeli külügyminisztérium szerint 2018 óta mintegy 20 izraeli halt meg lövöldözésekben, késeléses és autós merényletekben. Sokan mások súlyosan megsérültek. De nem minden eset egyértelmű: azokban az esetekben, ahol nem voltak izraeli áldozatok, néha videóbizonyíték támasztja alá a beszámolót. Máskor meg nem.
Emberi jogi csoportok szerint sok támadót meg lehetett volna állítani anélkül is, hogy megölték volna őket, és néhány esetben azt állítják, hogy ártatlan embereket öltek meg. Néha katonai vizsgálatokat indítanak, de ezek ritkán hoznak valódi eredményt, és szinte soha nem találnak hibát a csapatok részéről. A családok mindeközben azon tűnődnek, hogy mi történt valójában szeretteikkel.
Afaneh, aki 28 éves volt, nem egyértelmű nyomokat hagyott maga után. Egészségügyi problémái voltak, volt néhány zaklatott Facebook-bejegyzése az Izrael által megölt palesztinokról, a rokonok szerint azonban nem volt oka sem pedig képessége támadást végrehajtani. Jordániában pszichológiából doktorált, boldogan tanított egy helyi egyetemen, és jó családi életet élt férjével és 5 éves kislányával.
Elmondása szerint előző este nevetett és beszédes volt, mielőtt hazavitte a lányát, hogy a nagyszülőknél töltse az éjszakát. Azt mondta, hogy vastagbélműtétre volt szüksége, épp most jött ki a kórházból, és nagyon gyenge volt.
„Még ha tényleg támadni akart volna, akkor is könnyen meg tudták volna állítani. Semmi sem indokolta, hogy megöljék” – mondta a család otthonában, Abu Disben, egy Jeruzsálem keleti külvárosában lévő városban.
A hadsereg szerint Afaneh az otthonától mintegy félórányi autóútra lévő Hizmehben egy építkezést őrző katonák csoportja felé hajtott autójával, majd egy késsel hadonászva kiszállt a járműből, mielőtt lelőtték. A hadsereg szerint egy katona könnyebben megsérült, amikor elugrott az autó elől. Közölte, hogy a helyszínen nem voltak biztonsági kamerák, így nem tudtak felvételeket biztosítani az incidensről.
A nagybácsi elmondta, hogy a nő aznap reggel azt mondta a férjének, hogy reggeliért megy, éppen ezért fogalma sem volt arról, hogyan került ilyen messze a háztól, de feltételezte, hogy Ramallah városába tartott, ahol néha az egyetemén dolgozott. Derűs viselkedése ellenére Afaneh néhány bejegyzése a közösségi médiában aggasztó volt.
Május 15-én, a Gázai övezetben a Hamász fegyveresei ellen a múlt hónapban vívott izraeli háború csúcspontján posztolt egy fotót, amelyen egy halottnak tűnő palesztin gyermek látható – írja a Washington Post.
„Itt maradunk, vagy mártírhalál vagy győzelem” – írta. Egy kisebb fotón egy palesztin zászlóval és az arcára festett palesztin zászlóval szerepelt. Az Instagramon azt írta: „Nincs többé élet, amit élhetnénk”. Másnap, ugyanez alatt a gyermekről készült fotó alatt a Facebookon azt írta: „Kicsikém, a te könnyeid tisztábbak, mint a Zamzam vize”, utalva egy szaúd-arábiai forrásra, amelyet a muszlimok tisztelnek. „Akkor is szülünk gyermeket, ha tudjuk, hogy a jövőben mártírok lesznek”.
Apja lekicsinyelte a bejegyzéseket, mondván, hogy azok a véres háború csúcspontján íródtak, és a palesztinok akkori általános hangulatát tükrözik. Azt mondta, hogy továbbra is sokkolta a válaszok keresése.